Erol Yıldız

Tüm Yazıları


Ortadoğu ne halde görün

  • 21 Mayıs 2018 Pazartesi


Ortadoğu kaynıyor ama ne için kaynadığını terör örgütleri de bilmiyor. Birilerinin boyunduruğuna girmiş resmen. Halbuki aklını çalıştırsa, teröre bulaşmayacak. Onları bu hale sokanların bu işi bilerek yaptırdıkları ortada. Amaç ortalığı karıştırıp biraz daha silah satmak. Amaç o silahı satarken, yeni enerji alanlarını kendi tarafına çevirmek. Terör örgütlerinin kazancı ne? Hiçbir şey. İnsanların sadece canını almak. Yazık değil mi? Allah akıl vermiş ama kullanan nerede? Aklını kullanmasını bilmeyenler, birilerinin oyuncağı olup, onların boyunduruğunda insanlıktan çıkıyorlar ve insanları katlediyorlar. Var mı bunun sevap ile bir yanı? Ben olduğunu hiç sanmıyorum. Hatta terör örgütlerinin yaptığı can alma ne kadar günahsa, onların sırtından para kazanıp amaçlarına ulaşanlar da onlar kadar günahkar ve suçlular.

Terör neden ve ne için ortaya çıkar diye araştırma yapmak gerekiyor. Bana sorarsanız, terör için bu dünyada çok amaç varken, onların yaptığı tamamen çıkar amaçlı olduğunu görmek mümkün. Birileri kalkıp yarayı kaşıyor ve ben size demokrasiyi getireceğim. Aslında demokrasiyi getireceğim diye kilometrelerce uzaklardan gelenlerin derdi, o bölgeleri karıştırarak, bu bölgenin kargaşasından yararlanıp o bölgenin yer altı kaynaklarına sahip olmaktan başka düşüncelerinin olmadığını bilmeleri gerekiyor. Ne yazık ki, bu akıl nerede diye sormak lazım.
Ortadoğu ve savaşların yaşandığı ülkelere bakarsanız, büyük çoğunluğun din üzerinden yaşandığını görmek oldukça basit. Çünkü din üzerinden yapılan her şey, çok daha rahat ve kusursuz oluyor. Aslında terör örgütleri Allah’ın verdiği canın kendilerinin almasının günah olduğunu biliyorlar. Ülkelerinin çöl olmaktan kurtulması için savaş eden var mı? Kesinlikle yok. Ülkesinin yer altı kaynaklarının birileri tarafından elde edilmesi için terör estiren örgüt var mı? Kesinlikle yok. Ben göremedim. Gören olduğunu hiç sanmıyorum.
Çok uluslu güçler, halklarının geleceğini garanti altına almak amacıyla, tüm gelişmemiş ülkelere ve açlık çeken ülkelere demokrasi vaadiyle yaptıkları bu müdahaleci tavırları sonucunda, bu ülkelerde ne kadar petrol ve yer altı kaynağı varsa amaçları onların üretim ve satışlarından pay almak, hatta onların işletme haklarını tamamen gasp etmek için yapılan haksız faaliyetlerdir.
Ülkelerin neredeyse tamamında, ülkeyi yönetenler, kendilerine ve yakınlarına yaşam hakkı elde edebilmek için, çok uluslu güçlerden yana tavır alarak, onlara verdikleri destek sonucunda terör can almaya başlıyor ve devam ediyor. Nereye kadar? Belli değil. Onu bitireceğiz diyenlere cevap aslında çok basit. Bitirmek için tek olması gereken, tam bağımsız olmak ve bunu uygulamaktır. Teröre verdikleri çabanın yarısı kadar ülkelerinin gelişimine vermiş olsalardı, şimdi Afrika çölden kurtulmuştu. Dünyanın en zengin ülkelerinin biri diye sorsanız herkes Amerika der. Aslında Amerika değil, belki de en zengin ülke Suudi Arabistan’dır. Mevcut petrol yatakları ile dünyayı satın alabilecek güçtedir. Her vatandaşına parasal imkanları en yüksek seviyede sunacak güçtedir. Fakat ne olmuş? Amerika’nın sömürüsü haline gelmiş. Buralardan elde edilen her ürünün büyük kısmı Amerikan kasasına giriyor. Sonuç; oranın üst düzeyi sefalar içinde yaşıyor. Halk ise sürünüyor. Bunun dinen açıklaması var mı? Bence yok.