Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın


İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacı ile “Öncelik Hayatın, Öncel

 Paylaş


İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacı ile“Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın”sloganıyla06 Şubat günü 81 ilde 12.00-13.30 saatleri arasındaeylem yapıldı. Bütün illerde eş zamanlı yapılan eylem ile 2019 yılı Yaya Öncelikli Trafik Yılı ilan edilişi, kampanyave tanıtımlarlakamuoyuna duyuruldu.

Eş zamanlı yapılan eylemi Didim’de Mahir Özgür Damar ilkokulu üstlendi. Okul müdürü Yaşar Yıldırım öğlen arasında çocukları toplayarak yaya geçidi ile bilgi verdi.

Yıldırım” sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadır.” Şeklinde konuşarak öğrencileri bilgilendirdi.

Öğrencilerle birlikte Mahir Özgür Damar ilkokulunun yan tarafında bulunan yaya geçide uygulama yapmak için dövizlerle yürüyen öğrenciler ‘ Öncelik hayatın, Öncelik yayanın’ sloganı atarak yürüdüler.

Uygulama alanına geldiklerine trafik polisleri ile birlikte yaya geçidinden geçen araçları durduran öğrenciler öncelik hayatın, öncelik yayanın diyerek hazırlanan bildirileri dağıttılar.