Erol Yıldız

Tüm Yazıları


Ölüm bu kadar basit olmamalı

  • 13 Ocak 2020 Pazartesi


Güzel memleketimdeki maaşlara şöyle bir göz atalım istedim. Bence ne enteresan ücret politikası var. Birileri açlık ile mücadele ederken, birileri bedavadan geçiniyor. Buna rağmen kimsenin umurunda değil. Kim aç yatmış. Kim ölmüş. Kimin hayatı kararmış. Hangi aileler yüreklerine yangını sokmuş. Zor zar evini geçindiren dar gelirli maaşı ile kendi derdini yanarken, uzaklarda okutmaya çalıştığı çocuğunun ne yediği, gece acaba aç mı yattığını düşünerek hayatını sürdürüyor. Aldığı ücret ise, enflasyona yenik düşmediği söylenerek sadece % 5.küsür alarak yamamayı nasıl gerçekleştirecek merak içindeyim.

Profesör 8948 lira, vali 13.214 lira, polis 5280 lira, müezzin 3868 lira, imam 3868 lira, hakim adayı 5830 lira, hakim 9257 lira, doçent 7659 lira alacaklar. İlçe belediye başkanları 6081 liraya bordroya imza atacaklar. Genel Müdür 13.136 lira. Ya bizleri temsil için gönderdiğimiz vekiller ne alacak diye merak edenlere yazmakta yarar var. Emekli Milletvekilleri 14.625 lira. Milletvekilleri 24.471 lira.
Yaşanan tepkiler nedeniyle meclisteki restorandaki fiyatlar artık yansıtılmıyor. Bazılarını ben size yine de yazmaya çalışayım. Çorba 2 lira olmuş. Pilav üstü döner 6 lira. Çökertme kebap 6 lira. Bulgur pilavı 1 lira. Ekşili köfte 5 lira. Su böreği 2 lira. Ispanak kavurma 2 lira. Yoğurt 1 lira.
Cebinde 1 lira kaldı diye gururuna yediremeyen ve intihar eden çocuğumuzun günahı neydi. Bir lirası varken yoğurdu bile en az beş liradan alabilen bu çocuğumuz keşke Suriye’den gelmiş olsaydı. O zaman belki bunları yaşamayacaktı. Bu gün için geri adım atılan ve eskiye dönülen yemek sistemini öğrenciler verdikleri mücadele ile kazandılar. Bu mücadeleye gerek olmamalıydı. Bu ülkenin geleceği olan çocuklarımız keşke devletin bütçesinden ücretsiz yiyebilseler. Bu utanç verici olayda iptal edilen bedeli ben dahil herkese bölün bu parayı bizden tahsil edin. Ben hemen vermeye hazırım. Geleceğimizin garantisi olan gençleri aç bırakmak bu ülkede yaşanan en kötü ve düşünmeden yapılmış bir olaydır. Geçim derdi çekmesine rağmen çocuğunu okutmak için yemeyip yediren tüm velilere madalya vermek lazım. Çocuklarını bunca sıkıntılara rağmen hala okutabiliyorlarsa diyecek sözüm hiç yok.