Okul Başkanları Ata’nın Huzuruna Çıkacak


Cumhuriyetin  demokrasi ile güçlendirilmesi; öğrencilere yerleşik bir demokrasi kültürünün oluşturulması, hoş görü ve çoğulculuk bilincinin geliştirilmesi, kendi kültürünü özümsemiş, millî ve manevî değ

 Paylaş


Cumhuriyetin demokrasi ile güçlendirilmesi; öğrencilere yerleşik bir demokrasi kültürünün oluşturulması, hoş görü ve çoğulculuk bilincinin geliştirilmesi, kendi kültürünü özümsemiş, millî ve manevî değerlere bağlı, evrensel değerleri benimseyen nesillerin yetiştirilmesi; öğrencilere seçme, seçilme ve oy kullanma kültürünün kazandırılması; katılımcı olma, iletişim kurabilme, demokratik liderliği benimseyebilme ve kamuoyu oluşturabilme becerilerinin kazandırılması amaçlanarak 2003-2004 eğitim öğretim döneminde başlayan başlatılan TBMM ve MEB tarafından ortaklaşa yürütülmekte olan “Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi” ilköğretim 2. Sınıftan ortaöğretim son sınıf öğrencilerine kadar olan bölümü kapsıyor.
Tüm öğrencilerin katılımıyla her yıl yeniden seçilen başkanları olan ve Didim’deki tüm ortaokul ve liselerin öğrenci meclis başkanları 14 Ocak 16 Ocak arasında Ankara’ya gidecekler.
Didim Milli Eğitim Müdürlüğü’nün organize ettiği bu ziyaret 2 ayda bir toplanan ilçe öğrenci meclisler başkanlarıyla yapılan toplantıda alınan kararla demokrasinin küçük bir örneği olan seçimlerin ardından bizzat meclis görmek istemeleriyle başlatıldı.
19 öğrenci, 4 öğretmen ve 1 rehberle yola çıkacak öğrencilere İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Akdemir’de eşlik edecek. Belediyesinin araç desteğiyle gidecek olan öğrenciler Pazartesi günü yola çıkacak. Salı günü önce birinci meclisi daha sonrada TBMM’yi ziyaret edecek öğrenciler. Bir rehber eşliğinde buraları gezecekler. TBMM’de Aydın Milletvekili Metin Yavuz’a da konuk olacak öğrencilerin diğer masrafları Didim Kaymakamlığınca karşılanacak.
Edinilen bilgiye göre, öğrenciler 1. Meclis gezerken meclis sıralarına da oturarak demokrasinin işleyişinin heyecanını yaşayacaklar ve Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini okuyacaklar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın programının uygun olması durumunda kendisi ile de görüşmek isteyen öğrenciler Çarşamba günü saat 11.30’da Anıtkabir’e gidip Atatürk’ün mozolesini de ziyaret edecekler.
İlkokullardaki başkanların bu geziye katılmayacağı, Mayıs ayı içinde günü birlik bir turla yine Anıtkabir ve Meclis ziyaretleri yaptırılacağıda alınan bilgiler arasında.