İlter Gözkaya Holzhey

Tüm Yazıları


Öfke yetmez

  • 18 Ağustos 2018 Cumartesi


İlter Gözkaya-Holzhey Berlin, 1 Ağustos 2018
eMail: iltergh@t-online.de


Fransız yazarı Stéphane Hessel’in Öfkelenin kitabı, gençlere hitabesi çeşitli dillere çevrildi. Demokrasi bir çiçek gibi hassasdır, onu korumayanlara karşı öfkelenin, diyordu.
Dr. Mehmet Daimagüler ise öfkelenmek yetmez, öfkeyi eyleme dönüştürün, diyor. Fransız devrimi (1789), gençlik hareketleri (1968) yıllarında sokaklar demokrasi koruma alanlarıydı. Yıl 2018’da tekrar keşfedildi. Berlin gibi Avrupa kıtası metropollerinde hemen hemen her gün protest yürüyüşleri gerçekleşiyor.
NSU davası deyince Almanya’da hemen ne olduğu bilinir, ama fazla ilgi duyulmaz. Nazi Yeraltı Örgütü onbir yıl boyunca Türk ve Türk kökenli esnafları seri cinayetlerle katletti.
RAF örgütünden sonra en dehşet verici terör olayı olarak Alman tarihine geçti. Ölenler Alman olmadığından olsa gerek çoğunluk toplumda ilgi görmedi. Gizli örgüt kendini ele vermeseydi, daha kim bilir kaç can yakılacak, kaç ailenin direği kırılacaktı.
Emniyet birimleri önyargılı davranarak, polisiye olaylar ancak göçmen azınlık gruplarından çıkabilir. Öldürülenler uyuşturu gibi kriminel olaylarla ilişkilendiriliyor.
Cinayete kurban olanlarda suç aranıyor, aileler yıllarca takibe alınıyor, sorgulanıyor. Suç ortağı ailede aranırken senaryolar uygulanıyor. Yakınları acılarına yanamıyor, yas tutamıyor.
Türk toplumu da sahip çıkmıyor, yetim kalan çocuklara. Ön yargıya öyle çok güveniliyor ki, öğrenciler okuldan kaydı silindiğinde bile aileler yalnız bırakılıyor.
Almanya Türk toplumu Berlin’de hakimler var, deyimine, gelişmiş demokrasiye hak ve adalete çok inanmıştı. Eğer emniyet birimleri, katiller Türk veya kara ticaret yapan göçmen müslüman örgütlerinde arıyorsa, doğrudur düşüncesi hakimdi.
Emniyet birimlerinde derin devlet yer aldığı için, mahkeme gizli örgütün üç kişiden olduğu düşüncesiyle hareket ediyor. Bu nedenle teröre yardım edenler, terörün arkasında olanlar ortaya çıkarılmadı. İki katil intihar ettikten sonra geriye kalan Beate Zschäpe ömür boyu hapis cezası aldı.
Avukat Mehmet Daimagüler duruşmaları takip etmekte kalmıyor, dökümanlarını yazıyor. Bu kitabı ilgilenen herkes okumalı,
ama bilhassa avukat olmayı hedefliyen üniversite öğrencileri mutlaka okumalı.
Alman hukuk sistemini normal bir vatandaşın anlayacağı bir dilde yazmış. En önemli öneri bir daha böyle bir acı yaşamamak için devletin ve vatandaşların yapması gerekenleri sıralamış.
Katiller ve yardımcıları Nazi düşüncesinde, ırkçı ve daha önce polisiye olaylarında adı geçen, ceza gören gençler.
Hepsi Doğu Almanya kökenli, burada hiç üzerinde durulmayan bir konu ortaya çıkıyor. İki Almanya’nın birleşmesinde neler ihmâl edildi, nerede hata yapıldı?
Birleşik Almanya’nın mimarı olan, zamanın eski Federal Başbakan Dr. Helmut Kohl gizli plânında Türklerin sayısını azaltmak vardı. Konuk işçiler işveren durumuna geldiği halde konu yapılmadı, varlıkları yok sayıldı. Hoş geldin 100 DM’ın içinde bu konuk işçilerin ödediği vergi olduğu Doğu Almanlara anlatılmadı. Daha sonra Doğu eyaletlerin gelişmesine hizmet amacıyla yıllarca maaşlarından dayanışma parası kesildi.
Birleşme törenlerinde Türkler davet edilmedi. Tam tersine Türk düşmanlığı, Türk ve Türkiye karşıtlığı makaleler, haberler gündemde tutuldu. Daha ileri gidilerek Türk ve Arapların genlerinde geri zekâlı olduğuna dair kitap bile yazıldı. 2001 yılında İslâm düşmanlığı Batı dünyasında başladı ve karşıtlık Türklerde yoğunlaştı.
Almanya’da yaşayan Türklerin hukuk devletine inanması, emniyet birimlerine tekrar güvenmesi için bu cinayetlerin arka karanlık yönü açığa çıkarılmalıdır.
Devletimiz görevini yerine getirmedi, zira devleti temsil edenler de önyargılı davrandı. Bu nedenle şimdi görev biz vatandaşlarda. Bu kitapla tüm vatandaşlara dikkatle takip edin, gösterilere katılın çağrısı yapılıyor.
Günümüzde demokrasiyi korumak her vatandaşın görevidir. Nazlı bir çiçek gibi korumak için, demokrasiye, insan hak ve hürriyetine, adalete inanan herkes elinden geleni yapmalıdır.
İlk nesil konuk işçilerin çocuk ve torunları artık Almanca yazıyor. Böylece çuğunluk toplum bu göçmen grup hakkında yalnız konuşup, yazamıyor. Türk toplumu altmış yıl biriken dilek, eleştiri ve önerilerini aracısız iletiyor ve tartışmaya katılıyor.
Sağ ol Mehmet Daimagüler, emeğinin boşa gitmeyeceğine inanıyorum.

Hoşça kalın!