Musa Dinç

Tüm Yazıları


Nusret Tankal ile Didim Dağcılık ve Doğa Sporları üzerine bir söyleşi.

  • 15 Şubat 2018 Perşembe


Musa Dinç / Sağlık İletişim Uzmanı, Yazar
musadinc2109@gmail.com
Nusret Tankal ile Didim Dağcılık ve
Doğa Sporları üzerine bir söyleşi.

Sayın Nusret TANKAL Bey’le Mavi Didim gazetemiz bürosunda tanıştım. Emekli; dinç, dinamik ve cana yakın, güven veren bir dosttur.
11. 02. 2018 tarihinde Didim Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü olarak düzenlemiş oldukları Magnesia-Agravlı, Dağ yürüyüşü parkuruna; ricam üzerine sağ olsun, beni de dâhil etti. Pazar günkü yapılacak olan yürüyüşü iple çektim. Nihayet ben de gruba katıldım ve o heyecanı tatmış oldum. Dağ yürüyüşünden büyük haz aldım; yepyeni dostluklar edindim, yeni yerler keşfettim; M.Ö / tarihsel dokuyu hissettim, bol bol temiz oksijeni soludum.
Nusret Bey ve arkadaşı Metin Bey’in çabaları gerçekten takdire değerdi. Özveri ve fedakârlıklarının canlı tanığıyım. Hiçbir maddi çıkar beklemeksizin, sırf manevi yönden doygunluk veren bu çalışmalarına şapka çıkartılır. Didim’i yurt edineneler için, gerçekten büyük bir şans.
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün: “ Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim.” Bu veciz sözü ilke edinen bir grupla tanışmanın mutluluğunu yaşadım. Grup Yöneticilerinin sorumluluğu ve her elemanın burnunun dahi kanamadan 11 kilometrelik yolu kat etmeleri, hele parkurun mola kısmında açık havada ateş üstünde pişen sucukların ekmekle buluşması ve dahası acıkan katılımcıların piknik havasında mideye ziyafet çekmesi… Doğanın en büyük nimeti olan temiz oksijenle akciğerlerin bayram etmesi. Diyalog, iletişim ve etkileşimle beraber kaynaşma ve dostluk köprülerinin kurulduğu güzel, yararlı bir etkinlik.
Yukarıda zikrettiğim tüm bu güzelliklerin öncüsü ‘Didim Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübüdür.’
Yönetim Grubu Başkanı Sayın Nusret Tankal Bey’i bulmuşken bilmediğimiz veya merak ettiğimiz birkaç soruyu da kendisine sormuş olalım:
Musa DİNÇ: Nusret Bey, sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Nusret TANKAL: 1952 Samsun doğumluyum. Hayatımın uzun bir dönemi uzak yol denizlerde geçtiğinden kara ve doğaya hasret kalmış biriyim.
Musa DİNÇ: Didim Dağcılık ve Doğa Sporları serüveniniz ne zaman başladı?
Nusret TANKAL: 2013 yılında Didim'de bu konuda oluşan eksiklikten kaynaklandı
Musa DİNÇ: Dikkat ettim, bir hayli fahri üyeniz var, size takılan, bir daha sizi bırakmaz. Faaliyetleriniz hakkında bilgi alabilir miyim?
Nusret TANKAL: Faaliyetlerimiz eylül ayında başlayıp mayısın son haftasında son bulur. Yürüdüğümüz tüm parkurları hafta içinde yürüyerek kendi rehberliğimizi yaparız. Bir rehberimiz birde artçımız vardır, ayrıca gurup içerisinde en az 2veya 3 gurup arkadaşımız görev alırlar. Gurubumuz ticari bir kuruluş olmayıp tamamen gönüllük teması üzerine çalışmakta olup nezdinizde arkadaşlarımıza da teşekkür ederim. Arkadaşlarım beni başkanlığa layık gördüler. Yönetimde olan diğer arkadaşlarımda Metin Güneş, Feride Çağlayan, Suat Öner ve Hasan Kaçan'dır.
Musa DİNÇ: Herhangi bir yaş aralığı var mıdır? Çocuk, yaşlı herkes etkinliklerinize katılabilir mi?
Nusret TANKAL:7-77 desek olur sanırım sağlık sorunu olmayan herkes katılabilir. Tabi ilk katılanlara gerekli açıklamalar tarafımızdan yapılıyor.
Musa DİNÇ: Sizin 50 yaşında olduğunuzu düşünüyordum, sonradan 66 yaşında olduğunuzu sosyal medya hesabınızdan öğrendim; eminim ki dağcılık ve doğa sporlarına borçlusunuz. Bu konuda ne söylemek istersiniz?
Nusret TANKAL: Tabi hayatım boyunca hep sporun ve aktivitelerin içinde olmamda sanırım.
Musa DİNÇ: Didim Dağcılık ve Doğa Sporları olarak faaliyetlerinizi yıllık bir plan doğrultusunda mı, yoksa üyelerin talebi doğrultusunda mı yürüyüş güzergâhını belirliyorsunuz?
Nusret TANKAL: Yürüyüş parkurlarını yönetim olarak o haftanın hava şartlarına göre daha evvel belirlediğimiz yıllık faaliyet programımıza göre yapıyoruz.
Musa DİNÇ: Yürüyüş esnasında fenalaşan biri olursa şayet, ilk yardım konusunda herhangi bir eğitiminiz var mı?
Nusret TANKAL: Evet benim ilk yardım hususunda sertifikam var. Temel İlk Yardım Eğitim Belgesi numaramda 2004-2220232’ dir. Ayrıca sırt çantamın özel bir bölmesinde ilk yardım malzemeleri vardır. Tedariklerini de Natürel ve Ege eczaneleri sahipleri Sayın Fehime Kurt ile Sayın Mehmet Soysalan sağlamaktadırlar. Kendilerine tekrar nezdinizde teşekkür ederim.
Musa DİNÇ: Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim, sizin gibi değerli bir dost edindiğim için de çok mutluyum, Esenlik dolu bir yaşam temennisiyle saygılarımı sunuyorum.
Nusret TANKAL: Ben teşekkür ederim ayrıca katılımınız içinde.