Nüfus müdürlüğünde ve muhtarlıklarda seçim mesaisi


24 Haziran’daki cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerine ilişkin takvim işlemeye başladı.  İttifak yapacak partiler protokolleri 6 Mayıs’a kadar YSK’ya teslim edebilecek. Yüksek Seçim Kurulu’nun ( YSK) açık

 Paylaş


24 Haziran’daki cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerine ilişkin takvim işlemeye başladı.
İttifak yapacak partiler protokolleri 6 Mayıs’a kadar YSK’ya teslim edebilecek. Yüksek Seçim Kurulu’nun ( YSK) açıkladığı seçim takvimi işlemeye başladı. Cumhurbaşkanlığı adaylığı için başvurular 5 Mayıs’a kadar devam edecek. 24 Haziran seçimlerinin ilkleri arasında yer alan siyasi partilerin ittifak kurabilmeleri için süreç ise önceki gün (2 Mayıs 2018) başladı. Partiler, ittifak protokolünü Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) bugünden itibaren teslim etmeye başlayacak. Protokollerin teslimi için son tarih ise 6 Mayıs. 100 bin seçmen tarafından cumhurbaşkanı adayı gösterilecek adaylar bugün mesai bitimine kadar YSK’ya başvuracak. Aday göstermek isteyen seçmenler, 4-9 Mayıs tarihlerinde ilçe seçim kurullarına şahsen başvurarak teklifte bulunacak. Seçmenler, cumhurbaşkanlığı için sadece bir adayla ilgili bir kez teklifte bulunabilecek. Başvuran seçmene, aday teklifinde bulunduğuna dair belge verilecek. Cumhurbaşkanı adayı gösterilen kamu görevlileri de (belediye başkanları dahil) aday listesinin kesinleştiği 13 Mayıs 2018 Pazar günü görevlerinden ayrılmış sayılacak.
Seçimde oy kullanmak isteyen vatandaşların dikkatle takip etmesi gereken süreç de başladı.
Didim Nüfus müdürlüğünde sıra ile yapılan işlemlerden dolayı izdiham yaşandı ve sıra kuyruğu kaymakamlık bahçesine kadar taştı.
Muhtarlıklarda da yine seçim mesaisi devam ediyor.
Efeler Mahallesi Muhtarı Mehmet Emin Öztürk mahallesinde oturan seçmenlerin izleyeceği yolu şöyle anlattı.
“Seçmen kütüğü listeleri, 2 Mayıs’ta muhtarlıklarda askıya çıktı, 12 Mayıs Cumartesi günü saat 17.00’de askıdan indirilecek. Bu dönemde; Askı listelerinde kayıtlı olan seçmenlerden kayıtlarında yanlışlık veya eksiklik olan ya da nüfus olay bilgisi değişikliği bulunanlar,
Yerleşim yeri adresini değiştiren ve seçmen niteliğine sahip olduğu halde muhtarlık bölgesi askı listelerinde ismi bulunmayanlar bizzat ilgili nüfus müdürlüğüne adres beyan formu ile birlikte elektrik, su, telefon, doğalgaz abonelik sözleşmesi vb. belgelerden biriyle başvuracak.
Nüfus müdürlüğünce tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneğini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim edecekler. Yerleşim yeri adresini başka ilçelere aldırmak isteyen seçmenler başvurularını, ilgili belgeleri de ekleyerek askı süresi içinde herhangi bir nüfus müdürlüğüne de yapabilecek.
Komşularımız seçimlerde demokratik haklarını kullana bilmeleri için muhtarlık binamızdaki seçmen listelerini kontrol etmeleri gerekli.
Bu seçimde farklı olarak vatandaşlar, listelerde hem dairesindeki seçmenleri hem de apartmandaki seçmenleri görebilecek. Öte yandan yeni çıkan yasayla aynı binada oturan kişiler tek sandıkta olmayacak değişik sandıklarda olacak. Vatandaşlar aynı zamanda YSK'nın resmi internet sitesi olan "www.ysk.gov.tr" adresinden de isimlerini kontrol edebilecekler. Listede isimlerini bulamayan vatandaşlar il ve ilçe nüfus müdürlüklerine başvuracak.”
Muhtar Mehmet Emin Öztürk ayrıca: “Hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan seçmenler seyyar sandıklarda oy kullanabilmek için, bir yakını tarafından www.ysk.gov.tr internet adresinde bulunan "Seyyar Sandık Kurulu Talep Formu" ile ilçe seçim kurulu başkanlığına veya ilçe seçim kurulu başkanlığına gönderilmek üzere muhtarlığa başvurabilirler. "Seyyar Sandık Kurulu Talep Formu" ile birlikte "engeli nedeniyle yatağa bağımlı olduğu" veya "hastalığı sebebiyle yatağa bağımlı olduğu" ibaresinin yer aldığı sağlık raporunda muhtarlıklara ibrazı gereklidir” dedi.


24, Haziran’daki, cumhurbaşkanı, ve, mi