Ünsal Yalçınkaya

Tüm Yazıları


Niye kaybettiler Biliyormusunuz?..

  • 29 Temmuz 2019 Pazartesi


Anavatan Partisinin efsane belediye başkanı Bedrettin Dalan’ dan 1989’da seçimlerini alan SHP’li Nurettin Sözen kazanılan İstanbul seçimini 1994 de niye kaybetti biliyor musunuz?
Herkes hem fikir olarak İSKİ skandalından dolayıdır derler.
Evet bir İSKİ skandalı yaşanmıştır ama seçimleri kaybetmenin temelinde yatan sadece bu değildir,
Dönemin Büyük Şehir Belediye başkanı Nurettin SÖZEN atadığı bir bürokratının yaptığı kendi çapındaki bir yolsuzluk ve usulsüzlük’ ü nasıl önlesin,
Öğrendiği ve bildiği andan itibaren gereğini yaptı ve Cumhuriyet Savcılığına intikal ettirdi ve yargı kararı ile Bürokrat cezasını çekti, hiç de taraf olarak bürokratını korumaya kalkmadı sayın SHP li belediyle başkanı,
İnsanın olduğu her yerde yanlışlar,hatalar ve hıyanet de olacaktır,
Bütün bu tür olayları ört bas etmeden ,kayırıp kollamadan yasaların emrettiği biçimde gereğini yapmak bir erdemliliktir,onurlu insanların görevidir.
Eğer gereğini yapmayan olur ise işte o zaman kamuoyu nezdinde hak ettiği Demokrasi Cezası verilmelidir.
Tıpkı şimdiki 17 yıldır sürdürülen yönetimlerde olduğu gibi.
Esas mesele SHP’nin seçimleri kaybetme sebebi yalnızca İSKİ olayı değildir.
SHP’nin il başkanları, ilçe başkanlarının büyük çoğunluğu Müteahhitlerden oluşmuştu o dönemde,
Rant kavgası yüzünden parti yıpranmıştır ve seçimin sebebi Rantiye ve Şantiyeciliktir.
Bayındırlık Bakanlığının tüm ihalelerini SHP’li Müteahhitleri almış ve bu da Rantiye ve Şantiye kavgasını ortaya çıkartmıştır, şu andaki rantiye ve şantiye kavgasının % 10’u bile olmadığı halde.
SHP’nin yerini dolduran CHP bir miras yedi olarak göz önüne alınarak seçmen tarafından cezalandırılmış ve bir daha iktidar yüzü görmemiştir.
Şimdiki rantiye ve şantiyeciler gibi Paylaşım kavgası vermemiş,paylaşmasını bilselerdi bu iktidarsızlığı yaşamazlardı belki.
Tabi en büyük etken bu değil,
Küresel güçlerin,emperyalist çetelerin yerli ortaklarını iyi seçmeleri sonucu kavgalar olsa bile yen içinde bıraktırılmıştır.
Buradan acizane bir tavsiyem olacak,
CHP’nin seçimleri kazandığı yerel yönetimlerin daha dikkatli ve kavgaya sebep olacak paylaşımlar yapmamalarıdır.
Bakınız iki tane yanlış işlem KAMUOYUNCA nasıl tepki gördü, unutulmamalıdır.
Öncelikle iktidara taşınma sebebi olan HAKSIZLIK,YOLSUZLUK ve ADAM KAYIRMACILIĞA karşı olarak götürülen siyasetin gereğini yapmalarını öğütlerim.
Bir başka öğüdüm ise Halka verdiğiniz sözleri, yapmayı söz verdiğiniz projelerinizi ortaya koymaya çalışın , en azından hak ve hukuk kuralları içinde yapınız ki niyetinizin ne olduğunu görsünler, yerel halkınız,seçmeniniz partinize güven duysun.
Yoksa üretmeden tüketmeye alıştırılmış bu millet rantiye ve şantiyecilerin götürdüğünü de görürlerse pay isteyeceklerdir ve sonuçta faturayı PARTİYE keserek AKP’den kurtulacağız derken daha büyük bataklığa düşeceğimizi unutmayalım.
Sözün kısası CHP’li Belediye yönetimleri dikkatli olun ki RANTİYE ve ŞANTİYE işlerinden uzak durun,her şeyin halkın önünde gerçekleşmesini sağlayın.
Açık ve Şeffaf yönetimlerinizi sergileyin.
Başta siz yöneticilerin halkın gözünün içine bakarak rantiyede yarış yaparsanız hem Belediye yönetimini,hem de partiye zarar vereceksinizdir.
Benden uyarması…