Nigar Açıkel Türkiye Paralimpik Oyunlarında Didim’i Temsil Edecek


Doğuştan yüzde 90 görme kaybı bulunan 35 yaşındaki Nigar Açıkel çeşitli engelli gruplardan sporcuların katıldığı çok sporlu paralimpik oyunlarında Türkiye birinciliğini hedefliyor. Didim’e 5 yıl önce

 Paylaş


Doğuştanyüzde 90 görme kaybıbulunan 35 yaşındaki Nigar Açıkel çeşitli engelli gruplardan sporcuların katıldığı çok sporlu paralimpik oyunlarında Türkiye birinciliğini hedefliyor.
Didim’e 5 yıl önce milli eğitime bağlı bir okulda memur olarak yerleşen Açıkel Didim’de okçuluk sporu yapma imkanı elde ederek, engelli bireylerin aslında ne kadar engel tanımadığını gözler önüne seriyor.
Didim Okçuluk Kulübünde yaptığı yarışmalardan başarı elde ederek ödüllendirilen Nigar Açıkel Paralimpik yarışmalarında daha önce cirit atma, yüzme ve atletizimde de derece elde ettiğini; ama okçuluğun daha ağır bastığını ifade ederek “ her şeyden önce ata sporumuz, önceden de istediğim bir şeydi; ama her yerde imkan yok bundan önce Yozgat’ta yaşadım ve Çankırı’da memurdum oralarda bulamadım. Didim’de buldum, okçuluk kulübü başkanı Ebru Aydemir’in de çok fazla ilgisiyle karşılaştım, antrenörümün çok iyi olması benim için büyük bir etken, tereddüt ediyordum yapabilir miyim, yapamaz mıyım? Diye ama hislerin daha kuvvetli olduğunu gördüm. Hissiyatla atıyorum okları görmenin çok fazla önemi yok, biraz imkanlarımız kısıtlı; ama zoru başardığımız için daha mutlu oluyoruz.” Dedi.
Didim Okçuluk Kulübü başkanı Ebru Aydemir Açıkel’in şuan hazırlık aşamasında olduğunu bu sürecin ardından paralimpik yarışlarına başvuracakların belirterek, Okçuluğun Didim’de çok daha iyi bir yere geleceğini, Türkiye şampiyonluklarında birincilikler getireceklerini kaydetti. Aydemir ayrıca Didim’deki bütün bireylerin spor yapmasını istediğini ve bütün Didim’i ok atmaya davet ettiğini söyleyerek Gençlik ve Spor Müdürü Hüseyin Ulusoy ve Didim belediye başkanı Deniz Atabay’a katkılarından dolayı teşekkürlerini ifade etti.