Selma Erdal

Tüm Yazıları


Neden?

  • 08 Aralık 2019 Pazar7 Aralık 1982 günlü halk oylamasıyla onaylanan Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 23. maddesi der ki:
-Herkes, yerleşme ve seyahat özgürlüğüne sahiptir. YERLEŞME HÜRRİYETİ, suç işlenmesini önlemek, sosyal ve ekonomik gelişmeyi sağlamak, sağlıklı ve düzenli kentleşmeyi gerçekleştirmek ve kamu mallarını korumak; seyahat hürriyeti, suç soruşturma ve kovuşturması sebebiyle ve suç işlenmesini önlemek amaçlarıyla sınırlandırılabilir.
Ve bu bağlamda Anayasamız’ın 23. maddesinde yer alan hüküm çerçevesinde soruyorum:
NEDEN bu halkın gönencinden çalan, rahatını, huzurunu kaçıran bunca üçüncü dünya çapulcusu dolduruluyor bu ülkeye?...Ve ara, ara tartışmaya açılan şu Anayasa'yı değiştirme girişimleri...Yoksa böylesi sorular sormayalım diye mi inatla ve ısrarla değiştiriliyor ANAYASA ?...
Ve Anayasamız ya da dışarıdan gelenler yetmezmiş gibi; bir de bu ülkede yaşayan Vandallar, caniler, katiller, tecavüzcüler ve onların suç işlemesini önleyemeyen yasalar, onları suç işlemekten caydıramayan cezalar...Bu halkın yüzü hiç gülmeyecek mi?...Bu ülkede gündem her gün cinayet, tecavüz, katliam gibi dehşet içerikli olaylarla mı belirlenecek?...
Bir genç kız; CEREN...Ne boşandığı kocası, ne ayrıldığı sevgilisi, ne de aşiretin kurallarına aykırı bir davranış sergileyen bir kadın... Aydınlık Cumhuriyet'in ilkeleriyle yetiştirilmiş bir güzel genç kız... Yürek acısı oldu ülkemize, ulusumuza... Tanrı düşmanımıza bile böyle evlat acısı yaşatmasın diyeceğimiz bir katliam... Her ana-babanın yüreğini de titreten, endişeye, korkuya düşüren bir facia... Yolda giden bir genç kıza saldıran bir cani... Bunca "dindar egemenlerin yönettiği bir ülkede" hiç kimsenin can güvenliği yok dedirten bir canavarlık...NEDEN bu ülkede kadınlar öldürülüyor?...NEDEN bu ülkede cinayete eğilimli kişiler sokaklarda geziyor?...NEDEN?...Yoksa birileri yeter artık; getirin İDAM cezasını desin diye mi bu katiller sokaklara salınıyor?...Bebek katili Öcalan için TBMM'de kürsüden urgan fırlatanlar; kadın-erkek ayrımı yapmaksızın katliam yapanlar için neler düşünüyor?...Acaba bu kaos/karmaşa, risk ve terör toplumuna dönüşen bu ülkede; tavandan değil de tabandan İDAM CEZASI istekleri gelsin diye koşullar mı oluşturuluyor?...Ve sonrasında bu katiller, tecavüzcüler için getirildiği varsayılan İDAM CEZASI ile düşünen, düşünce üreten, düzeni eleştirilen beyinleri İDAM CEZASI ile cezalandırmak için gizli emeller mi besleniyor?...NEDEN sıradan halk, sokaktaki adam ve kadınlar; güven, huzur ve mutluluk için yaşamak varken, böylesi karamsar sorgulamalar yapmak durumunda bırakılıyor?...Üstelik kişi başına bir kolluk kuvveti görevlendirilecek sayıda polis, jandarma istihdam edilirken bu ülkede...NEDEN, NEDEN bu ülkenin insan kaynakları yok ediliyor acımasızca?...Yoksa üçüncü dünya ülkelerinin çapulcularıyla mı ikame edilmek isteniyor bu ülkede yaşayanlar; güdülmesi, yönetilmesi kolay olsun diye acaba?...Uluslararası araştırmalarda "güvenilir ülkeler arasında yer almayan bir Türkiye" için sakın ola ki alınganlık yapmayınız AKEgemenler !... Daha kendi yurtdaşlarınızın can güvenliğini sağlayamazken, ülkeye konuk gelen gezginleri nasıl koruyacaksınız diye sorarlar adama ve haksız da değiller.