Ercan Yenigün

Tüm Yazıları


Nappe Brasserie, Melisa Aktaş

  • 25 Eylül 2018 Salı


Altınkum’da şık yemek sunumları ile hem göze, hem de damağa hitap eden tarifler eşliğinde işletmesini Melisa Aktaş’ın yaptığı “nappe” restoran ve barda meraklı bakışlarla mutfaktan masaya gururla getirilip ikram edilen eşsiz lezzetlere tanık olduk.
Özenle süslenerek servis edilen yemek tabaklarının oluşturduğu görsel manzaralarla göz dolduran bu mekanda efsane lezzetlere yolculuk ederken, keyif veren yemek müzikleri eşliğinde mekan sahibi Melisa Aktaş ile sohbet ettik.
Biraz kendinizden söz eder misiniz?
Didim Turizm Derneği ve Didim Belediyesi'nde görev yaptım. Mutfak sanatları akademisini bitirdim. Aşçı olmak hep hayalimdi. Elime fırsat geçti iki çocuk annesi olduğum halde okulu bitirdim geldim. Eşimle burada bir yer açmayı düşünüyorduk, zaman içerisinde burası denk geldi ve açtık.
Daha önceki süreçlerde böyle işlerle ilgilendiniz mi hiç?
Didim'e ilk geldiğimde Fish and Chips gibi basit bar işlerinde part time olarak çalışmıştım.
Peki bu işi neden tercih ettiniz?
Mutfağı seviyorum, 30 yaşıma kadar elimde bir mesleğim olmazsa aşçı olurum diye düşünüyordum hep. Eşime de sürekli beni mutfak sanatlarına göndermesi için ısrar ediyordum. Fırsat bulunca tabi gittim ve sürekli hayal ettiğim durumu gerçekleştirmiş oldum.
Sizi Didim'deki diğer mekanlardan ayıran özellikleriniz nelerdir?
Hazır hiçbir şey kullanmıyoruz. Tarhanayı bile kendimiz yapıyoruz. Daha kaliteli işçilikle daha kaliteli lezzetler sunuyoruz. Tabaklarımız karın doyururken, göz de doyuruyor.
Peki insanların sizi tercih etmeleri için ekstra bir alternatifiniz var mı?
İnsanlar hem karınlarını hem de gözlerini doyurmak için gelebilirler bana . Ben tabaklarımın görselliği konusunda çok iddialıyım, aynı zamanda farklı beslenme çeşitlerine göre de yemekler hazırlıyorum. Dünya mutfağına has bir menüm var benim farklı lezzetler denemek için bana gelebilirler.
Müsteri ile ilgi ve alakanız nasıl peki?
Yemek sunma sürem 20-30 dakika arasında değişiyor. Çünkü her şeyi taze yapıyorum. Tabi yemekten önce bir şeyler servis ediyoruz.
Kışın Altınkum çok durgun oluyor siz insanları buraya çekmek için neler yapmayı düşünüyorsunuz?
Kış boyunca burası açık olacak, sosyal medyayı aktif şekilde kullanmayı düşünüyoruz, mekanımızın tanıtımını sosyal medya mecralarında yaparak insanlara ulaşacağız.
Müşteri kitleniz kimlerden oluşuyor?
müşterilerimin yüzde 70'i yabancılar yüzde 30’u ise Türklerden oluşuyor. Şuana kadar hiçbir müşterimizden en ufak bir eleştiri bile almadık, bu beni çok mutlu ediyor; çünkü mutfakta tek başımaydım.
Peki burada ne tür sıkıntılar yaşıyorsunuz?
En büyük sıkıntım ürün tedariği mesela ben cerry domatesi bulamıyorum. Sadece kırmızısı var sarısı İzmir, İstanbul gibi yerlerde doluyken, meyve sebze haline gidip anlaşayım getirsinler diyorum; ama onlarda getirmek istemiyorlar. Benim sürekli burdan İzmir'e gidip alışveriş yapıp gelmem gerekiyor. Onu da ben yapamıyorum.
İşinizden elde ettiğiniz gelir size yetiyor mu?
Tabiki şuanda yeterli.
İlkeli olduğunuza inanıyor musunuz?
Evet o konuda ilkeli bir insan olduğumu düşünüyorum. Disiplinliyim.