Musa Dinç

Tüm Yazıları


My name is khan / Benim adım Khan Film / Olgu İncelemesi - III

  • 09 Mayıs 2018 Çarşamba


Musa DİNÇ / Sağlık İletişim Uzmanı, Yazar

Hazırlayan:Musa DİNÇ


* İşte STİGMA!
Mandira’nın hiç görmediği bir manzarayı ona gösterir ve evlenmeye razı olur. Kardeşi Zakir onunla evlenmesine karşı çıkar; ama o yüreğinin sesiyle hareket eder.
Mandira ile evlenir. Düğüne kardeşi gelmez, ama Yengesi Hasina düğünde onları yalnız bırakmaz. Görkemli bir düğünle evlenirler. Çok mutlu bir aile tablosu sergilerler ta ki 11 Eylül New York Dünya Ticaret Merkezi’ne ait İkiz Kule’ye olan saldırıya kadar. İki uçağın peş peşe çarpmasıyla mutlu ve huzurlu tablo da çatırdar.
Amerika tek değil, dünya sarsılır adeta.
Khan, yıkıntıda ölenlere yardım kampanyasında 3500 dolar iki sent bağışlar. Bu kadar cömert davranmasına rağmen onun Müslüman kimliği ve kültürü, onun dışlanmasına, ötekileşmesine ve etiketlenip damgalanmasına yol açar.
Başı kapalı olan Yengesi Hasina ‘da Üniversitede şiddete maruz kalır. Mandira ile Khan destek ziyareti yapar. Khan dışarıda kalır eve girmez.
****
Bir Müslümanla evli ve Khan soyadını taşıdığı için işler sarpa sarar, kuaför salonu kapatmak zorunda kalır. İş arar, ne yazık ki Müslümanla evli olduğu için iş verilmez.
Samimi ve yakın aile dostları Mark, Afganistan’a görev amaçlı gider. Ne yazık ki Sera’nın kocası Mark’ın ölüm haberiyle sarsılırlar. Tek çocuğu Ris bunalıma girer. Müslümanlar tarafından öldürüldüğü için Ris, çocuk arkadaşı Samir üzerinden aktarım yapar ve dışlama yolunu seçer.
****
Khan, Samir’e çok güzel bir spor ayakkabısı satın alır, ama Samir’in içinde bulunduğu olumsuz psikolojiyle Khan’a karşı istemeden kırıcı olur; Khan bir anlam veremez.
Samir’in en yakın arkadaşı Ris’le köprüler yıkılır. Mahalleden ve okuldan Ris’in yakın arkadaşları futbol sahasında Samir’e saldırırlar. Müslümanlara karşı olan öfke Samir’in şahsında patlar.
Samir’i linç edercesine döverler. Samir’in dalağı yırtılır. Samir hastaneye kaldırılır, ama ne yazık ki Samir ölür. Mandira ve Khan çaresiz. Samir’in ölümüyle Mandira’nın dünyası kararır. Tüm hayalleri yıkılır, mutluluk sıfırlanır. Samir’in ölümünden Khan’ı sorumlu tutar. Tabi ki Khan’ da bu duruma kahrolur, kendisini temize çıkarmak için yollara düşer. Khan’ın tek bir şansı kalmıştır. ‘30 bin nüfuslu olan herkese hatta ABD Başkanı’na terörist olmadığını söylemesi kaydıyla geri dönüş yapabileceğini’ söyler.
Khan mücadeleyi bırakmaz. Mandıra’ da Samir’in katilini bulmak için her yola başvurur ufak bir ipucu bulma umuduyla metanetini hep korumaya çalışır.
Müslüman bir üvey babaya sahip olduğu için öldürülmeyi hak etmeyen Samir’in ölümü Khan’ı da çileden çıkarır. Özgecilik ve yardımseverlik ruhuyla zencilerin, yoksulların yaşadığı Georgei’ye gelir. Burada Hristiyan dinine mensup zenci bir çocuk ve annesiyle dostluk kurar, ortak paydalarda buluşurlar. Kasabanın kilisesinde toplanırlar, Zenci şişman kadın bir oğlunu Irak Savaşı’nda yitirmiş. Kilisede herkes içindekilerini dökerek deşarj olur. Khan’da, oğlum dediği Samir üzerine duygu yüklü bir konuşma yapar. Arkasında güzel dostluk bırakarak buradan ayrılır. ABD Başkanı Sayın Bush’un konuşma yapacağı yere gitmek için harekete geçer. Otobüste Müslüman bir çiftle tanışır. Çiftin vermiş olduğu iki sandviçten birisini yer, diğerini de ceketinin iç cebine koyar. Daha sonra ibadet için camiye gider. Burada terörist elebaşı Dr. Faysal Rahman ‘ın cihat propagandası yaparken görür. Onun fikirlerine katılmadığını haykırır. Hz. İbrahim ve oğlu İsmail üzerinde kendince hadisler verir. Khan fikirlerine karşı çıkar, “ Şeytan şeytan!” diyerek taşımış olduğu üç siyah çakıl taşını Dr. Faysal Rahman’a atar. Gruptan bazıları Khan’dan yana tavır alsa da bu sayı çok cılız kalır.
ABD Başkanı Sayın Bush büyük bir koruma ordusuyla alana gelir, onu karşılamaya gelen büyük insan kalabalığına o da karışır. O sırada çekim yapmak için gelen üniversiteli iki araştırma görevlisi ona çok yakın durumdadırlar. Khan kalabalığı yararak Başkan’a doğru gelmeye çalışır ve bağırarak:
“ Ben terörist değilim “ diye bir iki defa tekrar ederek bağırır. Korumalar ve insan yığını “ Teröristim “ anlamı çıkararak, yanlış anlar. Polisler yumruk darbesiyle onu yere sererler ve soruşturma için gözaltına alıp, cezaevine atarlar. Khan ABD gizli servisine Doktor Faysal Rahman’ı ihbar eder.
İki Üniversiteli genç bu duruma kayıtsız kalmaz. Khan’ı kendilerine proje konusu yaparlar ve neticede başarılı olurlar. Televizyon kanalından destek alırlar, internetten Khan hakkında her türlü bilgiye ulaşırlar, arkalarına Otizm Derneği ve diğer tüm sivil toplum kuruluşlarını da alarak Khan’ı kurtarırlar. Khan ABD ‘de tanınan şöhretli bir kişi konumuna gelir.
Geogei’yi sel basar, o yardım etmek için oraya gider, onun çağrısıyla halk seferber olur, yardıma koşar. Khan’ın hümanist tutumu onu halk nezdinde kahramanlaştırır. Terörist olmadığını söylediği halde teröristmiş gibi muamele gördüğünü bu nedenle tutuklandığını öğrenen üniversiteli iki genç Khan’ın savesini internet üzerinden çıkarır, masum ve temiz ve suçsuz olduğunu öğrenen iki genç televizyon ve diğer basın kuruluşlarının desteğini alarak Khan’nı içine düştüğü girdabı kitlelere anlatmaya çalışırlar. Onun yardımseverliğini, çok iyi bir vatandaş olduğunu tüm sivil toplum kuruluşlarını çabası onu hem kurtarır, hem de popüler bir kimlik sahibi yapar.
Sayın Bush’tan sonra Afrika kökenli Barak Obama yeni ABD Başkanı seçilir. Başkan Obama’nın her şeyden haberi vardır artık. Bizzat Sayın Başkan Obama kendisiyle tanışmak ister ve onunla görüşür.
Khan’ın mesajı: “ Benim adım Khan ve ben terörist değilim.” der.
Polis memuru Marshall’ın da mesajını iletir, nihayetinde Mandira’nın öfkesi diner.
Sera’nın oğlu Ris, vicdan azabı çeker, Samir’in katillerini Annesine söyler, Annesi karakola gidip, durumu söyler. Katiller bulunup, tutuklanır. Mandira, Ris’ten şikâyetçi olmaz, onu Annesi Sera’ya bağışlar.
Mandira ile Khan mutluluklarına kaldığı yerden devam eder.
****
*Dünyanın çeşitli bölgelerinden Müslüman toplumlar büyük sıkıntılarla, felaketlerle boğuşuyor. Batı, İslam toplumlarına karşı çifte standart uyguluyor. İslam fobi bilinçli bir şekilde yaygınlaştırılıyor. Böyle bir ortamda Müslümanların tutumu daha da önem kazanıyor.
*Benim adım Khan, sömürge kültürünün, aşağılık kompleksinin bir izdüşümünü yansıtıyor. *Filmde; Amerika’da terör sorgulanırken, sonuçta asıl olanın din değil, insanın içindeki iyilik olduğu belirtiliyor.
***
*Kaynakça : “My name is Khan” Filmi