Musa Dinç

Tüm Yazıları


My name is khan / Benim adım Khan Film / Olgu İncelemesi - II

  • 08 Mayıs 2018 Salı


Musa DİNÇ / Sağlık İletişim Uzmanı, Yazar

Hazırlayan:Musa DİNÇ
Dünyada iki tür insan vardır. İyi şeyler yapan iyi insanlar, kötülük yapan kötü insanlar. İnsanlar arasında en önemli fark budur.
Rızvan, devlet okulunda sınıf arkadaşlarının baskı ve şiddetine maruz kalır, dayanamaz. Annesi onu okuldan alır. Çocuk akranlarından geri kalmaması için çözüm arar ve netice de çözümü bulur.
Benim gibi emekli üç üniversite mezunu, bilgiyle donanımlı ve zengin kitaplığı olan bir akademisyenin kapısın çalar ve ondan yardım ister.
‘Oğlunun çok zeki olduğunu, boş zamanlarında oğluna öğretmenlik yapmasını’ ister.
Başta kabul etmez. Rızvan’ın azmiyle, Akademisyen ders vermeyi kabul eder.
Bir gün ders veren hocasının mahallesini su basar, evin bulunduğu sokak tamamıyla gölet olmuş durumda, hocasını evine gitmesi mümkün değil. Rızvan çocuk zekâsıyla bir bisiklet hortum pedal düzeneği yapar ve her bisiklet pedalı çevirdiğinde suyu dışarıya pompalar ve suyu oradan tahliye etmeyi başarır.
“Bu benim zeki öğrencimdir,” diyerek hocası onunla gurur duyarak büyük sevinç yaşar. O günden sonra adı tamirci ustasına çıkar. Mahallede ne kadar bozuk ev eşyası olan kim varsa kuyruğa girer. Rızvan çoğunu tamir eder. O bir tamirci ustasıdır artık.
İşte bir çocukluk panoraması.
Küçük kardeşi Zakir ‘de okulda başarılı bir öğrenci Annesinin Rızvan’a olan ilgisini kıskanır Zakir ilgisizlikten yakınır, başarısına kayıtsız kalmamasını ister.
“İkinizde benim oğlumsunuz” , der Anne.
“ Sen benim oğlumsun” Kardeşi Zakir, Rızvanı kıskanır ve bunu sitemli bir şekilde dile getirir.
Zakir 18 yaşında ABD Michigan Üniversitesi bursu kazanır ve o üniversiteyi bitirip oraya yerleşir. Hasina adında Müslüman bir psikoloji öğretmeniyle mutlu bir evlilik yapar. Hasina başı kapalı Müslüman ve idealist bir öğretmendir. Rızvan, Yengesi Hasina’dan dolayı çok şanslıdır.
Anne yüreği; çok uzakta olan Zakir oğlunu özler. Zakir’in en nahoş gelen alışkanlığını bile özlemişlerdir. Anne ve Rızvan ağzına aldığı suyu çalkalarken çıkardığı sesi ve höykürüp, tükürdüğü hareketini yaparlar.
Khan, Annesini Konjestiv kardiyomiyoiden kaybeder.
*Mezarlıkta Pakistan bayrağı görülür. Büyük ihtimalle Annesi Pakistan muhaciridir.
*Filmde açıktan vurgu yapılmamıştır, belli ki yorum ve bulmaca izleyiciye bırakılmıştır.
Annesinin ölümünden sonra Washington’a Aralık/ 2007 de uçar. En sevdiği şehir Sanfransisko’ya gelir. Kardeşinin evi burada. Yengesi Hasina onu görür görmez onda bir tuhaflık olduğunu sezer. Hasina bir üniversite psikoloji öğretmenidir. Onun hastalığını ilk keşfeden Hasinadır. Ona sarı kupada bir nescafe getirir. Rızvan, sarı rengine karşı ilk tepkisini verir sarı rengi ve gürültü fobisini yaşar. Asperger sendromu . Yengesi ona bir el kamerası verir ona nasıl davranması gerektiğini öğretir.
Onu Otistik Derneği’ne götürür. Kardeşi Zakir’de Amerika’da tezgâhını kurmuş. Mehnaz Güzellik Ürünlerinin Dağıtımcısı Şirketi sahibi olmuş. Neredeyse mahiyetinde yüze yakın çalışanı var.
Mehnaz güzellik ürünleri konusunda pazarlama eğitimi alır ve bu konuda başarılı olur. Mehnaz güzellik ürünlerinin pazarlama için şehrin kuaförlerini mesken edinir. Sarı rengine alerjisi olduğu için kaldırımdaki sarı çizgilerden dolayı tramvay kaptanının dikkati sayesinde ölümden kıl payı kurtulur. Şehrin en işlek yerinde eski Hint güzeli Rita Singh’in işletmiş olduğu kuaföre gelir. Kadın ona normal bir ürün pazarlamacı gözüyle bakar. Tuhaf bakışları karşısında
“ Şaşırdınız değil mi?” İşte ben Hint güzeli Rita.
“ O bir zamanlardı!... “ der.
Ahı gitmiş, vahı kalmış sen şimdiki halini gör misali lafı yapıştırır.
“ Ben doğmadan önce Hindistan güzeli olmuşsun,” der.
Bu söz ve tavrı orada eleman olarak çalışan Mandira’nın hoşuna gider, sempatisini kazanır Khan’da Mandira’nın gülüşüne ve bakışına hayran kalır. Bir duygusal elektriklenme olur.
Kendisini tanıtır: “Ben Asperger sendromlu biriyim. Size tuhaf gelebilirim. Bu hastalığı Dr. Hans Asperger bulmuş. Ben deli değilim. Çok akıllıyım. Mehnaz güzellik ürünleri pazarlamacısıyım ve iyi bir insanım,” der.
Mandira yakın ilgi gösterir.
“Pekâlâ, beni hangi ürün güzelleştirir?”
“ Hiçbir ürün sizi güzelleştirmez.”
Kız burada alınır önce, ama zekice devamını getirir.
“Siz zaten güzelsiniz, güzelliğinize katkı sağlar.” der.
Hayranlık bir kat daha artar.
Her üründen 6 şar adet talep eder. O ise karşı çıkar. “4 ‘er adet yeterli, çünkü kullanım süresi kısıtlı, bozulacağını,” söyler. Göze girer, sempatiyi üzerine toplar.
Tatlı bakışlar asla yalan söylemez.
Aşk ateşi bedenlerini sarar, hayale dalar.
Dürüst bir pazarlamacı profili çizer, elinde 22 çeşit ürün vardır.
*Khan tokalaşmayı sevmiyor elle temastan kaçınıyor. Şizoid+ Asperger bozukluğu +OKKB de getiriyor.
Mandiraya âşık oluyor. Ve onu araştırıyor. Otobiyografisini, seceresine kadar bilgi sahibi oluyor. Onun hakkında her şeyi öğreniyor. Mandira’nın başından olumsuz bir evlilik geçmiş. 6 yaşında bir oğlu var adı Samir.
Mandira’yı gözünden hiç ayırmıyor. Mandıra’ya saçlarını kestiriyor.
Duygusal yakınlaşma zirve yapıyor “ Benimle evlen diyor.”
Kız başta tereddüt ediyor ve temkinli yaklaşıyor. Fakat Rızvan mücadeleyi bırakmıyor. Onun hakkında her türlü bilgiye sahip olduğunu söylüyor.
Kaleyi içerden fethetmeye kalkışıyor. Oğlu Samir’in gönlünü çeliyor.
Çocukluk işte; oyun çağının çocuğu Samir’le beraber.
Tarih bilgisinden ve aynı şeyleri tekrarlamasından sıkılır Mandira.
“Bilmediğim, görmediğim bir şey bana gösterirsen evlenme teklifini kabul edeceğim” der.
Rızvan’ı en zayıf noktası Mandira’nın : “ Kendimi öldürürüm!” demesi.
Khan her zaman somut düşünür.
Rızvan, Samir’le beraber ödüllü bulmacanın olduğu yere gelir. Rızvan ödülü kazanır ve Samir’e verir. Zekâ konusunda kusursuzdur. Hatta ileri düzeydedir. Khan burada en büyük avantaj sağlar. Ödül oyuncak bir pandadır.
Khan ile Samir’in kaynaşmış yakınlık hali Mandira’yı sevindirir ve daha da yakınlaşma bağları güçlenir.
“ Biz kazanacağız bütün kalbimle inanıyorum “ şarkısını birlikte söylerler.
Mandira; ‘ 30 bin nüfuslu Banville taşınacağım ve orada bir kuaför salonu açaçacağını’, söyler. Rızvan’da; ‘Elinden tamir işleri geldiğini ve onunda yanlarında olmasını,’ ister.
*****
Benzinlik yakınlarında ıssız bir yerde olan otele gelir. Otelin işletmecisi bir anti Müslüman bir Hintli. Yerinin olmadığı söyler. “Bugün cumartesi her yer dolu .”
“Neden dolu?” der.
“Bugün cumartesi, balayına çıkan herkes tek gecelik için buraya gelir.”
Otel, aslında tekin bir yerde ve gayrimeşru kaçamak fuhuş yaşandığı bir otel. Otel sahibi, Khan Hintlidir diye yardımcı olacağını hatta kıyaklık yapıp, erotik film bile izlettireceğini söyler; ama Hintli otel sahibinin Müslümanlara karşı olan öfkesi yüzünden otelde kalmaz, terk eder.
“ 6 yıl önce Dünya Ticaret Merkezi’ni yıktılar, buraya Müslümanlar giremez yazacağım, “ der.
-Devamı yarın-