Ercan Yenigün

Tüm Yazıları


Mustafa Şentürk, Medusa House Butik Otel

  • 05 Haziran 2018 Salı


Apollon Tapınağı civarında Medusa House Butik Otel’in işletmecisi Mustafa Şentürk’ü ziyaret ettik, Şentürk emeklilik hayatında Didim’i mesken seçerek, 30 yıldır burada esnaf, Turizm Derneği’nin ilk kurucularından olup, 30 yıldır yine turizm alanında turizmin gelişmesi için Didim’deki sivil toplum kuruluşları ile beraber çalıştı. Şuanda ise Turizm Derneği’nin 2’inci başkanlığını yaparken, aynı zamanda 15-16 yıldır Didim Kültür Mirası Koruma Derneği’nin başkanı.
Mustafa Şentürk, sürekli eleştiren değil yaptığı özeleştirilerle kendisini de bu eleştiri potasına koyarak, yaptığı işleri değerlendirip, her zaman daha iyisini yapma düşüncesine sahip bir insan…
Didim'deki Esnafların En Büyük Sıkıntısı Buradaki Turizm Sezonunun Kısa Olması Siz de Didim Turizm Derneğinin Yöneticisi Olarak Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?
Didim'de turizm 1990-2000 yılları arasında çok hareketlendi ve o zamanlarda her şey dahil oteller yoktu 2 yıldızlı, 3 yıldızlı oteller vardı. O dönemde bazı arkadaşlarımız çok kazandılar ve bu kazandıklarıyla turizm alanından farklı yatırımlara yöneldiler. Didim'de kooperatifle ilgili bir dönem baya bir yapılanma oldu. Buradaki çarpık kentleşme kooperatifleşmeyle beraber başladı. Büyük sitelerin yapılmasıyla Didim kooperatif furyasının içine girdi. Burada büyük rant kazananlar oldu, büyük mağdur olanlar da, 2000'li yıllarda yabancılara mülk satışıyla beraber, otel sahipleri ve otelde çalışanlar inşaat işine giriştiler. İngilizlere ev satmaya başladılar turizm değil de inşaat ön plana çıktı ve gelinen nokta bu. 2 katlı yere 3 kat 4 katlı yere 6 kat yapıldı ve Didim bir şehircilik anlayışı ile düzleşti. Son üç dönemde bu olaylar oldu. Didim'de, dernek ve turizmci olarak başarılı olamadık, para her şeyin önüne geçti.
Didim'de Esnaf Olmak Sizce Nasıl Bir Şey?
Tabiki iyi bir şey; ama yanlış politikalar izlendi ve bu politikalarla küçük esnaf zarar gördü. Açılan büyük mağazalar esnafı bitirdi. Didim'in en büyük sorunlarından biri de yeraltı suyu, yeraltı suyu kaynakları yok. Altınkum'da 1990'larda su yüzeyden çıkıyordu bazı noktalarda, şuanda sular 100-150 metre yerin altında bu da demek oluyor ki yeraltı sularımız tükeniyor. Siyasetçilerin buna acil bir çözüm bulması gerekiyor. Didim'de arıtma tesisi Mehmet Soysal zamanında 300-350 kişiye göre yapıldı; ama temmuz ve ağustosta kapasitenin çok çok üstüne çıkılıyor büyük şehrin acil bu duruma el atması lazım, kapasiteyi yükseltmemiz lazım.
Didim Odaları'nın Çalışmalarını Beğeniyor Musunuz?
Yetersiz kalıyorlar, odaların birtakım şeyleri sorgulamaları lazım. Bazı esnaflarımız çok yüksek fiyatlara satış yapıyorlar değerinin çok çok üstünde esnaf odasının kendini sorgulaması lazım, esnaf odası başkanının esnafla halkı karşı karşıya getirip sorunları çözmesi lazım.
Elde Ettiğiniz Gelir Size Yetiyor Mu?
Hayır, benim buradan para kazandığım falan yok.
Peki Neden Bu İşi Yapıyorsunuz?
Didim'i seviyorum, burası benim yaşam alanım. Emekliyim ben maaşımı alıp burada harcıyorum. Geçen sene sezon kötüydü bazı sebeplerden dolayı bu sene de seçimler sınavlar derken Temmuz 20'de ancak başlayacak sezon ve 50 gün devam edecek 50 günde kazandığınızla 310 gün geçinmek zorundasınız. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok hiç kimse ben kazanıyorum demesin, Türkiye'de izlenen politikalardan kaynaklı kimse buraya gelmiyor.
Didim Belediyesinin Hizmetleriniz Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
Deniz bey de bizim gibi turizmci, beraber mücadele ettik, belediye başkanı Deniz bey elinden geleni yapmaya çalışıyor.
Didim'deki bütün esnaflar Eleman Bulma Konusunda Sıkıntı Yaşıyor Sizin de Böyle Bir Probleminiz Var mı?
Tabiki var, sektörün en büyük sıkıntısı bu.
Ortalıkta Bir İşsizlik Problemi Var Neden Böyle Peki?
Hükümet çiftçiye dönüm başı para veriyor, öyle yapacağına üretim başına para verse böyle olmaz. Didim'de kalifiye eleman yok, oteller sezonluk alıyor, sezon bitince gönderiyor elemanı bu insanlarda farklı alanlara yöneliyorlar ve devletin yaptığı yardımlar sonucu toplum tembele alıştı, üretim yok sadece tüketim var.
Didim'de Yerel Yayın Yapan Gazeteler Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?
Didim'de uzun soluklu yayın yapan gazete Mavi Didim Gazetesidir. Kadrosuyla, taze haberleriyle başarılı buluyorum. Diğer gazeteleri de yakından takip ediyorum. Hepsine başarılar diliyorum.
Şuanda Yaptığınız İşin Sevdiğiniz ve Sevmediğiniz Tarafları Nelerdir?
Yaptığım işi her tarafıyla seviyorum, Türkiye'de 81 vilayet var buradan çıkarsam 81 ilde evim var, bundan büyük bir zenginlik yok benim için sadece Türkiye'de değil İngiltere'de Yunanistan'da dostumuz arkadaşımız var. Turizm aslında kültür kaynaşmasına neden oluyor ve bu çok güzel bir şey.
Didim'de Çektiğiniz En Büyük Sıkıntı Nedir?
Didim'de beni en çok üzen şey çarpık yapılaşma.
Bunun İçin Bir Çözüm Öneriniz Var mı?
Yeni alanların imara açılmaması lazım, barajların oluşturulması gerekiyor, arıtma tesisinin kapasitesi yükseltilmeli bunların acil yapılması lazım her yağmur yağdığında Didim'i sel alıyor. Her yer beton ve asfaltla kaplandığı için suyu çekecek toprak kalmadı. Bunlara çözüm bulunması gerekiyor.