Musa Kemal Bayar ölümünün ikinci yılında anıldı.


10 Ekim Didim Umut tiyatrosu kurucusu Musa Kemal Bayar ölümünün ikinci yılında 8 Ocak günü Akbük’te mezarı başında anıldı.  Tiyatro oyuncuları ve yöneticilerinin de katıldığı anma mezarına karanfil koydukta

 Paylaş


10 Ekim Didim Umut tiyatrosu kurucusu Musa Kemal Bayar ölümünün ikinci yılında 8 Ocak günü Akbük’te mezarı başında anıldı. Tiyatro oyuncuları ve yöneticilerinin de katıldığı anma mezarına karanfil koyduktan sonra tiyatronun yönetim kurulunda olan Zeynel Şener’in konuşmasıyla devam etti. Şener “ Musa abimiz tiyatromuzun tohumlarını atan birisiydi. Şiir, müzik dinletileri yaparak özellikle de Nazım Hikmet’in kuvayı milliye destanını oynayarak Didim halkına seslenmiş ve büyük beğenisini kazanmıştı. Herkese sıcak davranan samimi bir insandı. Bizlerde onun attığı tohumları yeşertmek için elimiz geleni yapıyoruz yapmaya da devam edeceğiz.” Şeklinde konuştu.
Tiyatro oyuncularından İbrahim Norman :“bana şiir okuma alışkanlığını kazandıran oyunculuğumu keşfeden öngörülü birisiydi. En büyük hayalide tiyatro oyunuyla turneye çıkmaktı. En büyük hayali olan turneye 3 Mart günü Aydın’dan başlıyoruz. Bizlere bıraktığı bu anlamlı derneği emeğimizle, sevgimizle, oyunlarımızla büyütmeye devam edeceğiz.” Şeklinde konuştu. Norman, sözlerini ufak bir şiirle bitirdi.
Bugün pazar.
Bugün beni ilk defa güneşe çıkardılar.
Ve ben ömrümde ilk defa gökyüzünün
Bu kadar benden uzak
Bu kadar mavi
Bu kadar geniş olduğuna şaşarak
Kımıldamadan durdum.
Sonra saygıyla toprağa oturdum,
Dayadım sırtımı duvara.
Bu anda ne düşmek dalgalara,
Bu anda ne kavga, ne hürriyet, ne karım.
Toprak, güneş ve ben...
Bahtiyarım... (Nazım Hikmet)

10, Ekim, Didim, Umut, tiyatrosu, kurucusu, M