Muharrem Ayı Politikadan Uzak Gerçekleşiyor


Muharrem ayının başlaması ile birlikte Didim’de de aleviler kendi inançlarına göre oruç ibadetini gerçekleştirirken  Cemevi yönetimin aldığı bir kararla hiçbir politikacının bu oruç açma lokmalarındaki spons

 Paylaş


Muharrem ayının başlaması ile birlikte Didim’de de aleviler kendi inançlarına göre oruç ibadetini gerçekleştirirken Cemevi yönetimin aldığı bir kararla hiçbir politikacının bu oruç açma lokmalarındaki sponsorluğunu kabul etmiyor.

Her Akşam saat 18.de Didim Cemevi Dedeler Kurulu tarafından yapılan sohbetlerin ardından 19.45’te oruç açma ve lokma dağıtımı yapılıyor. Her gün dört kişinin katkısıyla verilen bu lokmaların sosyal medya ve başka kanallarla kişisel şovlara dönüştürülmemesi konusunda da hassasiyet gösteriliyor.
Muharrem ayı ile ilgili sohbetler, lokma dağıtımlar hakkında bilgi veren Cemevi Başkanı Hüseyin İlhan hafta sonunda 16 Eylül Pazar günü Didim’e gelecek olan Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Doğan Demir ve Ege Bölgesindeki Alevi Dernekleri başkanlarının Didim’de olacağını, burada yine sohbetler ve oruç lokması dağıtımı yapılacağını belirtti ve 17 Eylül günü eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla “Eğitimde Hak İhlalleri”ni protesto etmek için saat 12.30’da yarın saat sürecek oturma eylemi yaparak seslerini duyuracaklarını belirtti. Zorunlu din dersleri ve okullarda Aleviliğin anlatılmaması konusunda Alevilerin taleplerinin hiçe sayıldığını söyleyen İlhan bu mücadelelerinin devam edeceğini de belirtti.
Muharrem ayı boyunca Cemevinde hazırlanan oruç açma yemeklerinin her gün paylaşılarak verilmesinden herkesin mutlu olduğunu böylece yaklaşan yeril seçim nedeniyle Cemevinin siyasi şov alanı haline getirilmesine izin vermeyeceklerini, tüm siyasilere eşit mesafede durduklarını belirtti.
27 Eylül akşamı Muharrem Cemi ile birlikte bu ayı sonlandıracaklarını da belirten Hüseyin İlhan 29 Eylül Cumartesi günü her yıl olduğu gibi bu yılda yaklaşık 10 bin kişilik Aşure dağıtımı yapacaklarını, tüm Didimlileri birlik dayanışma ve dualarla Cemevine beklediklerini de belirtti.
Cemevi faaliyetleri arasında olan Büyük Barış Pikniği için de hazırlıklar yaptıklarını belirten Didim Cemevi Derneği Başkanı Hüseyin İlhan 21 Ekim günü de Sonbaharın son etkinliği olarak Orman Kampında piknik düzenleyeceklerini de belirtti.


Muharrem