Mübadil Evi Ödül Aldı


Didim Belediyesince projelendirilen ve tamamlanan ‘Yoran Mübadele Evi’, Tarihi Kentler Birliği Kültürel Mirası Koruma ve Özendirme Yarışması’nda ödüle layık görüldü. , ödülü Belediye Başkanı Deniz Atabay ald

 Paylaş


Didim Belediyesince projelendirilen ve tamamlanan ‘Yoran Mübadele Evi’, Tarihi Kentler Birliği Kültürel Mirası Koruma ve Özendirme Yarışması’nda ödüle layık görüldü. , ödülü Belediye Başkanı Deniz Atabay aldı.
Geçtiğimiz Mart ayında ihalesi yapılarak başlayan çalışmalar sonucunda Hisar Mahallesinde bulunan tarihi 2 katlı bina ‘Yoran Mübadele Evi’ olarak aslına uygun mimariyle yeniden restore edildi. , Yapımı biten ev, Tarihi Kentler Birliği Kültürel Mirası Koruma ve Özendirme Yarışması 2018 ödüllerinden almaya hak kazandı.
Antalya’da düzenlenen ödül törenine Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, Başkan Yardımcısı E. Öznur Gündoğdu, Meclis Üyesi Sinan Ceyhan ve Restoratör Mimar Bahar Nazlıay katıldı.
“Didim’in Bir Belleği Olacak”
Başkan Atabay, Didim Belediyesi adına ödülü alırken yaptığı konuşmada, “Bilindiği üzere İlçemizin en eski yerleşim yeri olan Hisar Mahallesindeki 2 katlı tarihi binayı projelendirdik. Çalışmalar kısa sürede başladı aslına uygun hale gelen bu evi önümüzdeki günlerde Didimlilerin hizmetine sunacağız. Kültürel anlamda Didim’e katkı sağlayacak bu evde Didimlilerden edindiğimiz ve Didim’in geçmişine sahip çıkılan eserler bu evde sergilenecek. Bu ev aynı zamanda Didim’in bir belleği olacak. Yaptığımız bu çalışmanın ödüllendirilmesi de bizleri ayrıca mutlu etti” şeklinde konuştu.
Bilindiği gibi Didim de yaşayan mübadillerin torunlarının kurduğu Didim Rumeli Kültürünü Yaşatma Derneği tarafından bu evde sergilenmek üzere bazı envanterler ve eşyalar eserler toplanıyor.