Mübadele evi'nin açılışı bugün


Hisar Mahallesi'nde 95 yıllık tarihi geçmişe sahip olan 'Mübadele Evi'nde yürütülen restorasyon çalışmaları sona erdi. Hisar Mahallesi'nde Kurtuluş Savaşı sırasında Yunanistan'la olan mübadele sonucu Türkiye'ye gö

 Paylaş


Hisar Mahallesi'nde 95 yıllık tarihi geçmişe sahip olan 'Mübadele Evi'nde yürütülen restorasyon çalışmaları sona erdi. Hisar Mahallesi'nde Kurtuluş Savaşı sırasında Yunanistan'la olan mübadele sonucu Türkiye'ye göç ettirilen mübadiller tarafından yapıldığı belirtilen Apollon Tapınağı mevkisinde bulunan tarihi ev Didim belediyesi tara-fından yeniden projelendirilerek, restoresi geçtiğimiz Mayıs ayında ihalesi yapılarak, başlayan çalışmalar sonucunda Hisar Mahallesinde bulunan tarihi 2 katlı bina 'Yoran Mübadele Evi' olarak aslına uygun mimarisine uygun olarak restore edildi.Bu gün saat 12.30'da Hisar Mahallesinde açılış töreni yapılacak ve saat 19.00'da da Ticaret Odası Kültür Merkezinde Konser düzenlenecek, Konserde Hasretin iki yakasından Ezgiler ve Dans gösterileri yapılacak.Didim de yaşayan mübadillerin torunlarının kurduğu Didim Ru-meli Kültürünü Yaşatma Derneği tarafından bu evde sergilenmek üzere bazı envanterler ve eşyalar eserler toplanara sergilenecek.
MAYIS AYINDA MÜBADİL EVİ ÖDÜL ALDITarihi Kentler Birliği Kültürel Mirası Koruma ve Özendirme Yarışması 2018 ödüllerinden almaya hak kazandı.Didim Belediyesince projelen-dirilen ve tamamlanan 'Yoran Mübadele Evi', Tarihi Kentler Birliği Kültürel Mirası Koruma ve Özendirme Yarışması'nda ödüle layık görüldü. 6 Kasım'da An-talya'da düzenlenen ödül törenine katılan Belediye Başkanı A. Deniz Atabay aldı.
“Didim'in Bir Belleği Olacak"Başkan Atabay, Didim Bele-diyesi adına ödülü alırken yaptığı konuşmada, "Bilindiği üzere İlçemizin en eski yerleşim yeri olan Hisar Mahallesindeki 2 katlı tarihi binayı projelendirdik. Çalış-malar kısa sürede başladı aslına uygun hale gelen bu evi önümüz-deki günlerde Didimlilerin hizme-tine sunacağız. Kültürel anlamda Didim'e katkı sağlayacak bu evde Didimlilerden edindiğimiz ve Didim'in geçmişine sahip çıkılan eserler bu evde sergilenecek. Bu ev aynı zamanda Didim'in bir belleği olacak. Yaptığımız bu çalışmanın ödüllendirilmesi de bizleri ayrıca mutlu etti" şeklinde konuştu.