Mavi Bayrak Didim’de dalgalanacak


Didim Turizm Derneği Dernek binasında 7 Kasım Perşembe günü ‘Mavi Bayrak’ ile ilgili toplantı düzenlendi. Toplantıda, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Kuzey Ege İlleri Koordinatörü Doğan Karataş, Didim Beled

 Paylaş


Didim Turizm Derneği Dernek binasında 7 Kasım Perşembe günü ‘Mavi Bayrak’ ile ilgili toplantı düzenlendi. Toplantıda, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Kuzey Ege İlleri Koordinatörü Doğan Karataş, Didim Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Aslı Kıray, Didim Turizm Derneği Başkanı Mustafa Şentürk ve sahile kıyısı olan tesis sahipleri bir araya geldi.
Karataş “Mavi Bayrak sayısıyla birlikte niteliği de artırmak istiyoruz”
Toplantıda konuşan Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Kuzey Ege İlleri Koordinatörü Doğan Karataş, Mavi Bayrak sayısında bugün Dünyada üçüncü sıradayız. “Cumhurbaşkanımız tarafından 2023 yılına kadar Türkiye’de bulunan mavi bayrakların sayısının artırılması ve Dünya’da birinci olma hedef var. TÜRÇEV olarak mavi bayrak sayısıyla birlikte niteliğinin artırılması için çaba sarfediyoruz” dedi. Karataş, Mavi bayrağa sahip olmak için yapılan başvuruda 33 kriterin olması gerektiğini vurgulayarak “ Mavi bayrağın sorumlulukları var. Devamlılığını sürdürebilmek için düzenli olarak temizlenmesi ve belirli olan 33 kriterin düzenli olarak takip edilmesi gerekiyor. Mavi Bayrak bir sahilde olmazsa dikkat çekmez ama var olan bir sahilden indirilirse dikkat çeker” dedi.
“Bizden kaynaklanmayan çevresel sorunlar da var”
Didim Turizm Derneği Başkanı Mustafa Şentürk, Didim’in havasının, kumunun, güneşinin ve denizinin önemini vurgulayarak sıkıntıları her yerde dile getirdiğini belirtti. Şentürk “Didim’de birçok kurum kuruluşa Mavi Bayrak için kefil olabiliriz ama bizden kaynaklanmayan çevresel sorunlar da var. Menderes deltasının kirliliği bizim için bir sorundur. Bir diğer sorunda balık çiftlikleridir. Taşburun mevkiinde 25 tonluk üretim alanları var. yeni planlamalarla 100 bin tona kadar çıkacağı belirtiliyor. Bu felaket demektir. Bu konuda da herkesin duyarlı olması gerekiyor. Bu bölge turizm bölgesi ise Mandalya körfezinde bulunan bütün balık çiftliklerinin kaldırılması lazım” dedi.