Mahzuni Şerif oyunu Didim’de sergilendi.


Mahzuni Şerif’in hayatını anlatan tiyatro oyunu Didimli tiyatroseverlerle buluştu. 10 Ocak Perşembe günü Didim Ticaret Odası’nda sahnelenen Mahzuni Şerif oyun Didim halkı tarafından büyük ilgi gördü. İstanbul Pe

 Paylaş


Mahzuni Şerif’in hayatını anlatan tiyatro oyunu Didimli tiyatroseverlerle buluştu.

10 Ocak Perşembe günü Didim Ticaret Odası’nda sahnelenen Mahzuni Şerif oyun Didim halkı tarafından büyük ilgi gördü.
İstanbul Performans ve Ankara Birlik Tiyatrosunun ortak yapımı olan müzikli tiyatro oyununun müziklerini ise Serhad Raşa seslendirdi. Eserin yazarı Ali Öztunç oyunlaştırma görevini üstlenen Hakan Güneri ve yönetmenliği Murat Sarı üstlendi. Tiyatro oyuncuları kadrosunu da Merve Köse, Fahri Bozbaş, Ender Yiğit ve Hakkı Şahin oluşturdu.
Nihat Erim başbakanlığında Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının asılması üzerine erim erim eriyesin türküsünü yazan Mahzuni Şerif 10 ay cezasını Yılmaz Güneyle birlikte Maltepe cezaevinde geçen anılarını anlatan tiyatro oyunu halkın sorunlarına toplumsal dokularına değindi. Mahzuni’nin doğumundan, yaşadığı köye, askeri okula gitmesine, eşiyle tanışma zamanını anlatan oyun, Halk ozanı Aşık Veyselle aralarındaki ilişkiyi ve Yılmaz Güneyle birlikte geçen baskıcı ortamda ki dik duruşları ustalıkla anlatıyor. 1978 Maraş Katliamı ve 1993 Sivas Madımak Oteli Katliamının canlandırıldığı sahneler ile son bulan oyun günümüzde bir çok sıkıntıya da değiniyor.
Faşizme düşman Sanatçılar!
Tiyatro oyunu sonunda çağırıcı olan Haydar Pınarbaşı’nı sahneye çıkarak “ Faşizm sanatçıya düşmandır, sanatçı da faşizme düşmandır. Faşizme düşman olan bütün sanatçılarımız önünde saygıyla eğiliyorum. Son olarak Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’i saygıyla selamlıyorum.” Şeklinde konuştu.

Mahzuni,