Gündüz Murgul

Tüm Yazıları


Mahallemizde Ekmek Fiyatları Yine Artmış

  • 11 Ekim 2018 Perşembe


“Artmış”, diyorum; bir sebebi var. Hani derler ya, bazı ülkeler için; sabah kalktık bir baktık darbe olmuş, diye. Bizim Akbük beldesi, pardon mahallesinde o minval her şey habersizce, bir bakıyorsunuz olmuş!
Efendim, bizim Cumhurbaşkanı; “Beyaz ekmekten uzak durun” tavsiyesinde bulunduktan bu yana esmer ekmekleri tercih ettik. Onlar da beyazların iki katı olduğundan tüketilme süresi uzun. Bahse konu ekmeğimi geçen hafta aldığımda 2.75 yerine 2.90 aldı, fırıncımız. Herhalde artış olmuştur, diye bir şey demedim. Hafta başı tekrar aldığımda 3.50 alınca şaşırdım, sordum; “Ooo hocam,haberiniz yok herhal. Bir haftadır zam yapmak zorunda kaldık. Ama beyazların fiyatı aynı, onlar eskisi gibi 1.25.”
Zoraki gülümsedim. Zoraki diyorum, Cumhurbaşkanı, esmer ekmeği öneriyor; bizim fırıncılar yalnızca esmere zam yapıyorlar. İstanbul’da, Ankara’da ekmek 1.00’ mi olsun, 1.25’mi kıyamet kopuyor, biz aylardır 1.25’ten yiyoruz; kimsenin gıkı çıkmıyor.
Meseleyi kısaca araştırdım.
Beyaz ekmekte kararı federasyon veriyor. Diğer mamullerde serbest piyasa; maliyetler arttığında fırıncılar bir araya geliyor-farklılık olmasın diye- bir rakamda anlaşıyorlar. Ancak bu seferki artışlarda birliktelik yok. Esmer çiftli ekmeği 3.50’ye de satan var, 3.75’e de… Keza yanı başımızdaki Didim’de fiyatlar aynı, yerinde duruyor. Hatta tekli beyazı 1TL’ye satan da varmış.
Böyle olunca sorular peş peşe geliyor.
Birden fazla fırıncılar federasyonu mu var ki, bir yerde 1TL, diğer yerde 1.25?
Mülki idarenin bir tasarrufu yok mu? Ankara’daki 1.25 engellemesine bakılırsa var. Varsa bunu neden diğer şehirlerde kullanmıyor? Orada yaşayanların canı can da, diğerlerinin canı patlıcan mı?
Diğer ekmek, simit, poğaca türlerinde serbestlik ne demek? Akbük’te simit/gevrek 1.50 olmuş. Artık çay – gevrek lüksüne elveda mı diyelim.
Fırıncılara sorsanız, onlar da haklı. Fırıncı dostum undaki arştı gözümün önünde hesapladı: son artış % 45 dolayında.
Diğerlerinde olduğu gibi ekmek fiyatlarındaki kargaşa devam ediyor. En iyisi bu işi-Cumhurbaşkanı’nın belirttiği üzre- zabıtaya havale edelim!