reklam alanı

Lise Diploması imkanına yoğun ilgi


Didim Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Ağustos ayında çıkan yönetmelik kapsamında kalfalık ve ustalık belgesi sahibi ve ortaokul mezunu olup da lise diploması olmayanlara lise dip

 Paylaş


Didim Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Ağustos ayında çıkan yönetmelik kapsamında kalfalık ve ustalık belgesi sahibi ve ortaokul mezunu olup da lise diploması olmayanlara lise diploması imkanı verildiğini açıklaması üzerine Didim’de yoğun talep gerçekleşti.
Didim Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odası ortalığı ile gerçekleşen programa yoğun ilgi olurken, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı başvurularının sona erdiği bildirildi.

171 öğrenci ders alıyor
Ustalık ve kalfalık belgesi olan 100 esnaf ve 71 öğrenci olmak üzere 171 kişinin bu programdan yararlandığını belirten Müdür Hüseyin Şap “2020-2021 Eğitim ve Öğretim yılında 71’i okulumuzun öğrencisi, 100’ü Didimli esnaflardan oluşan 171 öğrencimiz lise diploması için derslere başladı. Pandemi sürecinin devamlılığı ve bakanlığımızın talimatlarına göre eğitimler uzaktan eğitim şeklinde gerçekleştiriliyor. Akşam saatlerinde uzaktan etiğim olarak ders alan öğrenciler, derslerini aldıktan sonra başarılı bir şekilde okulu bitirdiklerinde Mesleki ve Teknik lise diploması almaya ve fark derslerini tamamlayarak teknisyen unvanı almaya da hak kazanmış olacak. Başvurularımızın bitmesine rağmen hala kayıt olmak isteyenler var. Seneye öğrenci sayının artacağını düşünüyorum. Türkiye’de yaklaşık olarak 600 tane Mesleki Eğitim Merkezi var ve eğitime ilk başlayan merkez biz olduk. Ustalık belgesinin alındığı yönetmelik maddesine göre, haftalık 15 ile 34 ders saati arasında telafi programı uygulanırken, kalfalık belgesi sahipleri telafi derslerinin yanında, 12. Sınıf ustalık derslerine de katılıyor. Eğitimler 36 hafta yani bir eğitim-öğretim yılı boyunca sürecek” ifadelerini kullandı.
Konu ile ilgili Esnaf Odası Başkanı Şerif Erul, Didim Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü çalışanlarına ve Okul Müdürümüz Hüseyin Bey’e teşekkür ederek “Esnafımız için ne yapsak azdır” dedi.