Kurulması İstenen Su Ürünler OSB ile Mücadele Edilecek!


Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay ile haftalık düzenlenen basın toplantısında 5 Temmuz Cuma gününün en önemli konu ise, Söke-Didim arasına yapılması istenen Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi konusu oldu. Taşbur

 Paylaş


Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay ile haftalık düzenlenen basın toplantısında 5 Temmuz Cuma gününün en önemli konu ise, Söke-Didim arasına yapılması istenen Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi konusu oldu.

Taşburun ve çevresinde bulunan balık çiftliklerinin tamamen karada ki lojistik kısmı olacak olan OSB’nin yapılmaması için Didim halkı, aktivistler, doğaseverlerle birlikte sonuna kadar mücadele edeceklerini belirten Atabay ”Turizm kenti olan bir yer için çok yanlış bir karar alınmıştır. Bu proje Didim’de yaşayan insanların hayatını karartma projesidir. Bahsedilen bölgede dalış turizmini geliştirmek için gemi batırmıştık. İncelemeye gelen ekipler tarafından deniz kirliliği çok fazla olduğu ve kirliliğe neden olan konun ise balık çiftliklerinden kaynaklı olduğu dile getirildi. “dedi.
Belediye Olarak Tavrımız Net!
Atabay’ın yaptığı tam açıklama ise şu şekilde;
“Didim kamuoyunda güncel olarak yer alan ve kentin geleceğini olumsuz yönde etkileyecek balık çiftlikleri konusunda yeni gelişmeleri üzülerek izliyoruz.
Söke-Didim arasına Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurulması için fizibilite çalışmasının projesi hazırlanabilmesi amacıyla GEKA (GÜNEY EGE KALKINMA AJANSI) protokol imzalandığı ve bu konu ile ilgili çalışmaların hızlandığı bilgisini tarafımıza ulaşmış durumdadır.
Balık çiftlikleri ve Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi (OSB), hem denizde hem karada endüstriyel üretim yapması nedeniyle ekosistemi bozduğu ortadadır. Bu tür üretim sahalarının milli parklar gibi özel koruma statüsündeki alanların yakınlarında oluşturulmasının işletenlerden başka kimseye yararı bulunmamakta olup bu doğa düşmanı projenin Didim'de kabul edilmesi mümkün değildir.
Bugün mevcut olan 66 ton üretim kapasiteli denizdeki balık çiftliklerinin yarattığı tahribat ortada iken Karada kurulacak olan Su ürünleri OSB için denizde çok daha yüksek kapasiteli ek balık çiftliklerinin de kurulması gerekeceği açık bir gerçektir. Bu durumda denizde yüksek kapasiteli balık çiftlikleri ile birlikte karada su ürünleri Organize Sanayi Bölgesi şehrimizin geleceğini resmen karartacaktır.
Konunun muhatapları her ne kadar teknolojinin geliştiğini, konu ile ilgili önemlerin alındığını ve istihdam yaratılacağını söylese de, hepimizin bildiği üzere hali hazırda faaliyette olan balık çiftlikleri dahi denizi ve sahillerimizi geri dönülmez biçimde kirletmektedir.
Kaldı ki; Denizimize, sahillerimize ve Didim'in tescilli havasına, dolayısıyla hem yaşam kalitemize hem de turizmimize telafisi mümkün olmayan zararlar vereceği açıktır ve bu hususu görememek cehalettir.
Doğayı kirletmek çok kolay ama temizlemesi çok zordur ve sanılanın aksine bu kirlilik hemen değil, oluşan birikimin ardından ortaya çıkacaktır.
Bölgenin akıntı yönü ve hakim rüzgarı dikkate alındığında, kurulması planlanan Balık çiftlikleri ile Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesinin “sağlayacağı!" tek şey Didim'in eşsiz doğasını katletmek olacaktır.
Gerek turizmci kimliğim gerekse bu kentin Belediye Başkanı olarak; bu kentin duyarlı vatandaşları ile birlikte kentimizin, doğamızın ve turizm potansiyelimizin tahrip edilmesine asla izin vermeyeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Ayrıca konu ile ilgili toplumsal muhalefeti Didimlilerin göstereceğinden son derece emin olduğumu belirtmek isterim.
Her şeyden önce bu kentte yaşayan ve bu kenti yürekten seven bir vatandaş olarak; Bu kentin bütün güzellikleri ile birlikte korunması konusunda, kamu kurum ve kuruluşların da sorumluluğu olduğunu, sağduyulu kararlar almalarını ve bu yönde politikalar yürütmeleri gerektiğini hatırlatırım.” Şeklinde oldu.
Triatlon Yarışları Başarılı Bir Şekilde Gerçekleşti
Atabay yaptığı açıklamanın ardından haftalık olarak yapılan işlerden de bahsetti. İlk olarak Triatlon yarışlarından bahseden Atabay “bu yıl yapılan Triatlon milli takım seçmeleri yapıldı. Katılımın yoğun olduğu yarışlarda başarılı bir şekilde gerçekleşti.” dedi. Önümüzde ki yıl yapılacak olan Triatlon yarışlarının tarihlerinin bu ay içerisinde belli olacağını dile getirdi.
Her Alanda Mücadele Ediliyor
Didim’de bulunan işportacılarla mücadeleye devam edildiği ve Kırkiçi mevkiinde bulunan ve hazine arazisinde yer alan ve çeşitli açılardan güvenlik sorunu teşkil eden yapıların yıkım işlemlerinin devam edildiğini dile getirdi.
Caretta Cerattalar Güvende!
Hayatı boyunca bir kez karaya çıkan ve bunun için "huzurlu ve temiz" bir bölge arayan Caretta Carettaların Didim kumsallarını tercih ettiğini ve Caretta Carettaların yumurtlama alanları için gerekli güvenliği sağladıklarını söyledi.
29 Haziran günü Aydın Gazeteciler Cemiyet’inin Orman kampında yaptıkları pikniğine katılan Atabay, gazetecilerle birlikte hoş vakit geçirdiğini dile getirdi.


Belediye