reklam alanı

Kurt “Kadına şiddet bireysel olaylar değildir”


CHP Didim Kadın Kolları Başkanı Arzu Kurt, 10 Ekim günü kaybolan ve Suat Aksoy adlı erkek tarafından katledilen Hatice Tusu ile ilgili yazılı basın açıklamasında bulundu. Kurt, son yıllarda kadına karşı şiddet

 Paylaş


CHP Didim Kadın Kolları Başkanı Arzu Kurt, 10 Ekim günü kaybolan ve Suat Aksoy adlı erkek tarafından katledilen Hatice Tusu ile ilgili yazılı basın açıklamasında bulundu.
Kurt, son yıllarda kadına karşı şiddet ve kadın cinayetleri eğitimli, eğitimsiz, köylü, kentli, genç, yaşlı demeden sistematik bir şekilde artmakta olduğunu belirterek kadın cinayetlerinin bireysel olaylar olmadığını vurguladı.

“Sonuna kadar mücadele edeceğiz”
Kurt “Toplumun kadına bakışı, kadının hak ve özgürlüklerinin tanınmaması, erkek egemen anlayışın değiştirilmeye çalışılmaması, kadının üzerinde yanlış beyanlara son verilmemesi ve kadının birey olmasının önüne devamlı olarak set çekilmesinin sonucunda gelinen noktadır ve toplumsal bir sorundur.Kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla ilgili mücadeleye dair Avrupa konseyi İstanbul Sözleşmesi'ni imzalamış ve bir takım taahhütler altına girmiştir. Bunlardan en önemlisi Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, Kadına yönelik şiddetin önlenmesi, cinsler arası her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılması, kadının ekonomik, sosyal ve siyasi olarak güçlendirilmesi için her türlü düzenlemeyi yapmak ve önlemi almaktır.Dolayısı ile devlet kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddeti önlemek, kadın cinayetlerinin önüne geçmek ve kadını her alanda güçlendirmekle görevlidir.Görüyoruz ki geçtiğimiz günlerde Didim’de bir kadın arkadaşımızda kadın cinayetine kurban gitti. İstanbul sözleşmesi tam anlamıyla ülkemizde uygulansaydı Hatice Tusu arkadaşımız bugün aramızda olacaktı.
Yetkilileri taahhüt ettiği görevleri yerine getirmeye çağırıyor, kadın cinayetlerini önlemek, kadın cinayetlerinde asla cezai indirim yapılmaması için her türlü yasal düzenlemeyi yapmak ve uygulamaya geçirmek üzere biran önce gereğini yapmasını bekliyoruz.
Biz Kadınlar olarak kadına karşı şiddet ve kadın cinayetlerini lanetliyor ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerine son verilmesi için sonuna kadar mücadele edeceğimizi bir kez daha buradan duyuruyoruz” ifadelerini kullandı.