reklam alanı

Kültürel Merkezler Olarak Müzeler: Geleneğin Geleceği


Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM), bütün müzeleri, 18 Mayıs gününü ve haftasını “Uluslararası Müze Günü” olarak kutlamaya devam ediyor. Kültürel bir değişim, kültürlerin zenginleştirilmesi ve topluluklar a

 Paylaş


Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM), bütün müzeleri, 18 Mayıs gününü ve haftasını “Uluslararası Müze Günü” olarak kutlamaya devam ediyor.
Kültürel bir değişim, kültürlerin zenginleştirilmesi ve topluluklar arası karşılıklı anlayış, işbirliği ve barış olduğu konusunda farkındalık yaratmak amacıyla müzelerinetkinlik ve aktivitelerini tanıtmalarına fırsat sağlayan Uluslararası Müze Günü (IMD), 1977 yılından beri her yıl bir tema ile kutlanmaktadır.
Bu yılın teması“Kültürel Merkezler Olarak Müzeler:GeleneğinGeleceği”olarak belirlendi.
Açılışı Kaymakam Türköz Yaptı
17 Mayıs Cuma günü Milet Müzesinde fotoğraf sergisi açıldı. Eski Didim fotoğraflarının olduğu serginin açılışını İlçe Kaymakamı Mehmet Türköz yaptı. Sergide bulunan fotoğrafları tek tek inceleyen Kaymakam Türköz, müze haftası olduğundan dolayı okul gezisiyle müzeye gelen öğrencilerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.
Fotoğraflar İngilizler Tarafından Sergi Haline Getirildi
İngiliz 2 arkeolog Anja Slawisch ve Toby C. Wilkinson tarafından fotoğraf sergi haline getirildi. Arkeologlar, “Didim kazı ekibiyle birlikte çalıştık. Biz İngiltere’de yaşıyoruz ve çalışmalarımıza orada devam ediyoruz. Burada açtığımız sergiyi ilk önce İngiltere’de açtık ama Didimlilerle paylaşmak için sergimizi burada da açtık. Yaklaşık 1 hafta boyunca Milet Müzesinde sergimiz devam edecek. Sergiden sonra fotoğrafları buraya armağan edeceğiz.” şeklinde açıklamada bulundu.
Panarmos Projesi Nedir?
Panormos Arkeoloji Projesi İstanbul Alman Arkeoloji Enstitüsü (DAI) üyeleri ve Milet Arkeoloji Müzesi tarafından başlatılmıştır. Projenin başarısı büyük ölçüde Antropoloji, Jeoloji, Prehistorya, Klasik Arkeoloji ve çeşitli Fen Bilim Dallarının disiplinler arası çalışmasıyla mümkün olmuştur. Bu proje ile amaçlanan bilimsel hedefler, M.Ö. 1. Bin yıl boyunca ölülerin kökenleri, yaşam şekilleri, beslenmeleri, ticaret ilişkileri, yerel ve bölgesel ölü gömme gelenekleri gibi çeşitli tarihsel olayların araştırılmasıdır.
Minikler Müzede Keyifli Saatler Geçirdi
Müze haftasında okul gezisiyle birlikte Milet Müzesine gelen öğrenciler keyifli saatler geçirdi. Müze içerisinde ki tarihi eserlere merakla bakarken, bahçede hazırlanan oyunla da eğlendiler. Toprağın içerisinde gömülmüş olan çömlek parçalarını büyük bir heyecanla aradılar.