“KRİZİN FATURASINI BİZ ÖDEMEYECEĞİZ”


Disk Genel İş Sendikası Genel Merkezi ve  Muğla Şubesi tarafından önceki gün Belediye  Düğün Salonu'nda  Didim belediyesi çalışanlarına eğitim toplantısı düzenlendi. Sendika üyesi işçiler ve işye

 Paylaş


Disk Genel İş Sendikası Genel Merkezi ve Muğla Şubesi tarafından önceki gün Belediye Düğün Salonu'nda Didim belediyesi çalışanlarına eğitim toplantısı düzenlendi.
Sendika üyesi işçiler ve işyeri temsilcilerinin ve taşeron şirket çalışanlarının da katıldığı bir eğitim çalışması yapıldı.
Genel İş Eğitim Dairesinden Faruk Özdemir, uzmanlar Pınar Abdal ve Gökhan Alpan’ı verdiği eğitim seminerine Muğla Şube Başkanı Uzay Kocabaş ve yönetim kurulu üyesi Sedat Aslanoğlu’da katıldı.
Seminerde son dönemde çıkan Kanun Hükmündeki Kararnamedeki işçi haklarına yönelik kısıtlamalar, toplu sözleşme çalışmalarının önüne konulan engeller, Devlet Denetleme Kuruluna sendikalara kayyum atama ya da görevden alma yetkisi veren uygulamalar anlatılarak, buna karşı mücadele verileceği de özellikle vurgulandı.
Geçici işçilikten kadroya geçen işçiler ile belediye hizmetlerini yürüten, alt yüklenicilerde çalışan işçiler için kasım ayı içinde üye olabilmeleri için yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler verildi.
Seminerle ilgi bilgi veren Genel İş Sendikası Muğla Şubesi yönetim kurulu üyesi Sedat Aslanoğlu seminerin tüm belediye çalışanlarına yönelik olduğunu şubenin 5000 kadar kayıtlı üyesi olmasına rağmen devam eden eğitimlerde 8 bine yakın çalışana yönelik yapıldığını belirtti ve sendikal hakların kısıtlanması anlamına gelen KHK’lara karşı mücadelenin devam edeceğini, zorunlu getirilmeye çalışılan Bireysel Emeklilik Sistemi ve kıdem tazminatlarının kadükleştirilmesine yönelik olarak 2019 programına alınan konulara karşı yapılacak çalışmalar planlandığını belirterek, “kazanılmış haklarımızdan geriye düşecek uygulamalara karşı hem konfederasyon olarak hem de Genel iş olarak direneceğiz, yaşanan ekonomik krizin faturasını biz ödemeyeceğiz” dedi.