Koyları ve çevreyi yabancılar temizliyor (!)


Didim'de yaşayan Çoğu İngilizlerden oluşan "Plogging Didim" gurubu ve Didim'deki Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği DİHAD üyesi bir gurup gönüllü  "Türkiye'yi Temiz Tutun" sloganıyla başlattıkları  temizl

 Paylaş


Didim'de yaşayan Çoğu İngilizlerden oluşan "Plogging Didim" gurubu ve Didim'deki Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği DİHAD üyesi bir gurup gönüllü "Türkiye'yi Temiz Tutun" sloganıyla başlattıkları temizlik harekatını geçtiğimiz hafta sonu (28Nsian 2019) Didim Tuntaş Otel ile Palm Wings Otel arasında kalan ormanlık ve makilik alanı çoğunluğu plastikten oluşan atıklardan temizlediler.
Kıyıya dik olarak uzanan bölgede tehlike alarak temizliklerini sürdüren gurubun topladıkları atıklar daha sonra Didim Belediyesi Temizlik ekipleri tarafından araçlara yüklendi. Yaklaşık 1kamyon atık toplayan gönüllüler atılan plastik türevi atıkların 100'lerce yıl doğada kaldığını ve dengeyi bozduğuna dikkat çekmek istediklerini belirttiler ve en küçük sigara izmaritinden, plastik pipetler kadar küçük sayılabilecek atığın birleşince çevre kirliği kadar doğaya ve hayvanlara da büyük zarar verdiğini hatırlattılar.
Gurup üyeleri programa aldıkları ormanlık ve makilik alanda ulaşabildikleri atıkları topladıktan sonra plaja inerek burada da temizlik yaptılar.
DİHAD adına konuyu değerlendiren Bilal Süren, çevreye duyarlı Plogging Gurubu ile Didim'deki koyları atıklardan ellerinden geldiğince temizlemeye çalıştıklarını Didimlilerin bu gönüllü çalışmadan örnek alarak çevre temizliğine katılamıyorlarsa bile kirletilmesinin önüne geçilmesini istedi. Dernek olarak başlattıkları Hayvansever İşyeri logosu çalışmasında özellikle yemek içecek sunan tesislerde plastik pipet veya bardak yerine kağıttan ürünleri kullanmalarını önerdiklerini, bu konuda Didim'de 8-10 işyerinin duyarlılık göstererek sunumlarda artık kağıt bardak ve pipet kullanacaklarını belirtti ve bu sayının daha da artması için duyarlılık beklediklerini belirtti.


Didim'de, yaşayan, Çoğu, İngilizlerden