Erol Yıldız

Tüm Yazıları


Kocatepe nasıl vuruldu?

  • 05 Ağustos 2019 Pazartesi


Değerli dostlarım; Kıbrıs Barış Harekatının olduğu seneyi hatırlayalım. O yıllarda henüz genç bir teğmen olarak göreve başlamış, bu gün ise Emekli Pilot kurmay Albay olan İsmail MEKER, Kıbrıs barış harekatı sırasında, Türk Savaş Gemilerine, Türk uçakları tarafından nasıl ve neden taarruz edildiğini kitabına almış. Bu kitap hakkında bizzat Sayın MEKER’den aldığım bilgiler, bu yayının mutlak surette okunması anlamını taşıyor.

Değerli dostlarım; Yıllarca aklımızı karıştıran bu yaşanmışlıkların, gerçek yönleriyle aydınlanması ve merak edilenlere ışık tutulması açısından, o dönemde savaşa katılmış bir gazi olarak İsmail Meker’i kutlamak gerekir diye düşünüyorum. Meker’in kaleminden aldığım bilgilere göre, gerçek belgeleriyle ve merak edilen tüm yönleriyle kitapta konuyu tam olarak anlatmış. 21 Temmuz 1974 tarihinde saat 15.05 de başlayan ve yaklaşık dört saat süren taarruz sonucunda meydana gelen bu acı olay, önce devlet sırrı olarak kabul edilerek halktan gizlenmeye çalışılmış, fakat birkaç yıl sonra basında olay ile ilgili yazılar çıkmaya, televizyonda konu tartışılmaya başlayınca acı gerçek insanlar tarafından öğrenildiğini bahsediyor yazarımız.
Değerli dostlarım; Daha sonra yayınlanan bir habere göre, Genelkurmay Askeri Savcılığı tarafından olay ile ilgili olarak yapılan incelemede, Kocatepe Gemisinin batırılmasının savaşın doğal bir sonucu olduğu, herhangi komutan veya personelin suçlu görülmeyeceğini belirtmiştir. Söz konusu incelemede bir tahkikat komisyonu kurulmuş, bu komisyonun başkanlığını Kara kuvvetlerinde görevli bir tuğgeneralin yaptığını kitapta anlatmıştır. Emekli Kurmay Albay Meker, Hava Harp Akademisinde okurken, harekata katılmış bir pilot olarak bu olayı tez konusu alıp incelemek istemiş olsa da yazamamıştır.
Değerli dostlarım; Kısacası bu acı olayın Türk donanmasının, Türk savaş uçaklarının verilen emir ile vurulması, gerçek ve belgeli bir şekilde Sayın Meker kitabında bahsetmiştir. Biraz da isterseniz İsmail Meker’den bahsetmek gerekiyor. 43 yıllık uçuş yaşamı olan Meker, 1951 doğumlu. 1970 yılında Hava Harp Okulundan Asteğmen olarak mezun olmuştur. Hava kuvvetlerinin değişik birimlerinde görev almıştır. 1993 yılında kendi isteğiyle emekli olduktan sonra THY’de 19 yılı aşan bir sürede kaptan pilotluk yapmıştır. Ayrıca iyi bir dostum olan İsmail Meker, bu değerli ve herkesin merak ettiği gerçek yönleriyle karaladığı kitabıyla aramıza katılmasını isteyen ve onu telkinlerimle bu yazarlığa sevk eden biri olarak gurur duymaktayım. Bence kafalardaki merakların giderilmesi için mutlak surette bu kitabın okunması gerekiyor. Kitap, yazımın baskıya girdiği bu gün itibarıyla piyasaya, Papirüs yayıncılık kanalıyla verilmiş ve raflarda sizleri bekliyor.