Kibele Kadın Derneği şiddete karşı yürüdü


Kibele Kadın Derneği 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolasıyla Atatürk Bulvarı üzerinde toplanan kadınlar Kent Meydanına yürüyüş düzenledi. Sağanak yağışa rağmen yürüyen k

 Paylaş


Kibele Kadın Derneği 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolasıyla Atatürk Bulvarı üzerinde toplanan kadınlar Kent Meydanına yürüyüş düzenledi. Sağanak yağışa rağmen yürüyen kadınlar yürüyüş boyunca slogan attı. Yürüyüşün ardından yapılan basın açıklaması Kibele Kadın Derneği Başkanı Nurhan Karabıyıkoğlu yaptı. Karabıyıkoğlu, 25 Kasım’ın tarihçesine değinerek konuşmasına başladı.
“Erkek egemen düzene karşı buradayız ve birlikteyiz”
Kocabıyıkoğlu “Bütün kadınların erkeklerle eşit olduğu, siyasal, kültürel ,sosyal ve ekonomik bağlamda özgürlüklerini ellerine alabildikleri, kanatlarıyla kanatlanıp, uçabildikleri ve artık tecavüze ırzlarına geçilmesine ve hayatlarına kastedilmesine hayır diyebildikleri bir dünya özlemiyle buradayız.
Kadınlar birlikte güçlü, Asla yalnız yürümeyeceksin, Kadın dayanışması yaşatır, dediğimiz için buradayız ve birlikteyiz.
Kadınları karar alma mekanizmalarından dışlayan, bizlere istemediğimiz bir hayatı dayatan erkek egemen düzene karşı buradayız ve birlikteyiz” dedi.
Kadınların şiddete karşı haklarının olduğunu hatırlatan Karabıyıkoğlu “Ülkemizde; kadın aleyhine cinsiyet ayırımcı politikalar hem söylemde hem de eylemde hızla artmaktadır. Şimdi de kadınların öz mücadeleleri ile kazandıkları 6482 Sayılı Yasaya ve kadınların nafaka haklarına göz dikmiş durumdalar. Bizler kadına yönelik şiddet, taciz-tecavüz ve kadın cinayetleri durdurulsun diye mücadele eder iken; var olan haklar da alınmak isteniyor” dedi.