Erol Yıldız

Tüm Yazıları


Keten helvanın yandığının resmidir

  • 17 Mayıs 2019 Cuma


Seçimin yenilenmesi bakın kime zarar verecek. Yaz dönemine girilen Haziran ayı insanların tatil yaptığı bir ay. Bunun yanında daha da önemlisi turizm şirketlerinin ve otellerin para kazanma zamanı. Kim kaybedecek diye düşünmeye gerek yok. Yüksek Seçim Kurulu İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığı seçimleri için aldığı yenilenme kararı sonucunda aslında ülke turizmine büyük bir darbe attığını görmek lazım.

Ülke ekonomisinin sos verdiği şu günlerde, hepimiz acısını yaşamaktayız. Ceplerimize düşen ateşin yaktığını herkes en yakın markette, pazarda görüyor. Hem de canlı bir şekilde görüyor. Domates mevsiminin tam ortasında yaşıyoruz. Domates hala bu yaz gününe rağmen fiyatı el yakmayı sürdürüyor. Yemeye yüzüne bakmadığınız domates en ucuzu beş lira olarak karşımıza çıkıyor. Daha kalitelisi pazarda bile sekiz liradan satılmakta. Büyük şehirlerde daha da pahalı. Hal böyleyken, Mart ayı sonunda yaşanan seçimin herkese götürüsünü söylemek istemiyorum.
Ülke genelinde devletin yaptığı harcamanın bedelini biz daha sonra top yekûn ödeyeceğiz. Peki İstanbul seçimlerinin yenilenmesiyle harcanacak olan para nereden çıkacak diye düşünmeye gerek bile yok. Hepimizin cebinden elbette. Bir de onu ilave edin bakalım ne oluyor. Zaten yangın halinde olan ekonomimizin altından çıkmak için yapılacak olan zamlar bile kurtarmaya yetmeyecek gibi görülüyor.
Peki bu seçimde ülkemizin kaybı turizmi de eklediğinizde ne kadar olur hiç düşündünüz mü? Bence kimse düşünmemiştir. İşin ucunda koltuk savaşı var. Koltuğun adı normalde İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığı seçimi olsa da, hükümetin sözleriyle beka dediği, muhalefetin sözüyle ise demokrasiye adımın simgesi gibi görülse de, aslında işin ucu biraz ranta dayanıyor gibi. Kısacası davul bakasında tokmak başkasında gibi bir uyarlama bunun adı. Davul seçmenin ta kendisinde, tokmak ise sadece iktidarın elinde. Seçimi iktidar kazandı diyelim. Sonucunda bu yapılan her harcamanın karşılığı vatandaşın cebinden çıkacaktır. Elbette tüm ihtiyaç maddelerine verilecek zamlarla. Diyelim ki ipi muhalefet götürdü. Bu zaman yine hükümet sıkıntılarını bertaraf için aynı taktiği uygulayarak zamlar bir biri ardına gelecektir. Demedi demeyin. Olayın ucunda yapılması gereken ve bazı yerlere bu vesile aktarılması planlı olan işlerin geri kalmaması.