Erol Yıldız

Tüm Yazıları


Kemerde delik kalmadı

  • 28 Şubat 2018 Çarşamba


Dar gelirli neye deniyor ilk defa bunu anlatmak lazım diye düşünüyorum. Çünkü bizim milletimize dar gelirli, açlık sınırı, yaşam standardı gibi kelimeler söylendikçe, kendisinden bahsedildiğini henüz öğrenemedi. Burada yazdıkça anlatmaya çalıştıkça sanki parası yetmeyip açlık yaşayanlardan söz edilmiyor da, İngiltere kraliçesinden bahsediyor sanıyorlar.

Dar gelirli demek, yaşaması için çalıştığı iş yerinden en az üç bin liranın altında geliri olan demektir. Bu geliri elde etmeyen her kişi, ben dahil dar gelirli oluyor. Yani aldığın ücrete her yıl enflasyon az gösterilerek konulan yüzde üç gibi zamlarla eline geçen paralar seni hiçbir zaman dar gelirli sıfatından farklı bir konuma taşımayacaktır. Açlık sınırı ise, bundan daha da beter bir konu. Resmen aç kalıyorsun. Ekmek ve zorunlu gıdaları almakta güçlük çekiyorsun. Evin barkın kirada. Kira bedelinin dışındaki harcamalarına yetecek paran yok. Tesadüf olarak idare ediyorsun. Seçim zamanları onurunu satarak üç beş makarnaya tav oluyorsun. Yine de açlık sınırı konusunu anlamakta zorlanıyorsun. Haydi hayırlısı ne diyelim.
Adamın altında 1973 model Murat var. Birde elini camdan sarkıtarak, asfaltta pati çektirip hava basması yok mu işin garibi burada. Park ettiği yere giderek, kendisine sordum. “Kardeşim merhaba, bu araç sizin mi? Kaç model? Siz mi aldınız?” Tek tek soruları yanıtladı. “Evet abi araç benim. 1973 model. Gazlı üstelik. Hafta sonları çocuklarımı alıp gezdiriyorum.” Kaç lira gelirin var diye sorduğumda, tavukçuluk sektöründe çalışıyorum abi. Asgari ücretliyim.
Şimdi sormak lazım. Birileri son model araca binerken, sen bu arkasında bomba yüklü araç ile hava atıyorsan, aklından şüphe ediyorum. Çocukların ve eşin risk taşıyan bir araçta, üstelik de araca koyacak yakıtı alacak paran yokken. Oradan uzaklaştım.
Şimdi gelelim günümüze. Çok yazımda bahsettiğim gibi, şimdi de bahsetmem gerekiyor. Araç için ödenen vergiler el yakıyor. Motorlu Taşıtlar Vergisi % 40 artacağı haberi maliye bakanından geldi. Bütçe sıkıntıda olduğundan, artık bu sıkıntıyı vatandaşın cebi çözer denilerek, büyük vergi karşımıza çıkacak. Hangi parayla bu vergiler ödenecek merak içindeyim. Verginin alınabilmesi için ilk olarak geçim derdinin ortadan kalkması gerekiyor. Bunu %3 zamla mı kapatacaksınız. Bu olacak iş değil. Şimdi vatandaşın cebinden fazlasıyla verdiğiniz zam çıkacağı aşikar ortada. Birileri ise, vergisini vermiyor. Nedeni çok basit. Nasıl olsa diyor, bu yıl da vergi affı çıkacak. Vergi affı çıktığında ben bu parayı ödemem. Ödemeyeceğim için de bu yeni vergiyi ödemem diyecektir. Peki bu ülkesini seven dürüst insanlar neden ödesin? Burada yaşanan dengesizlikler asıl olarak çözülmelidir. İnsanların bu ekonomik girdileriyle alıp suyunu preste sıksanız, bu vergileri ödeyecek hali yok. Yakıtın neredeyse yarısından fazlası devlete vergi olarak gidiyor. Gitse ne olacak ki. Bizde yakıt mı ucuzluyor sanki. Barzani’nin yakıtına destek verdiğimizde yine zamlı alıyoruz. Şimdiki konumda suyu keserek de aynı dertte olacağız. Nerde perhiz nerde lahana turşusu.