Gündüz Murgul

Tüm Yazıları


Kayda değer bir olay

  • 10 Mayıs 2018 Perşembe


Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek , son 6.gün 100 bin imzayı aşarak Cumhurbaşkanı adayı oldu.
Değerlendirmesi açısından önemli ip uçları veriyor.
İmza sürecini dikkatle izledim. Doğu Perinçek, ilk iki gün 20 binin biraz üzerindeydi, umutsuzluk hâkimdi. Ne zaman ki, Muharrem ince, arkasından Meral Akşener taraftarlarını –başvuran herkes için- imzaya davet etti; ilçe seçim kurullarında göze batan bir yoğunluk yaşandı. Yoğunlaşan imza süreci giderek Doğu Perinçek’in, yüzbini tamamlamasına yöneldi. Ve son gün herkes rahat bir nefes aldı.
Demokrasi taraftarları “erken/baskın seçime” ve “yüz bin dayatmasına” tepkiliydiler. Bu tepki Doğu Perinçek’in imza sürecine odaklandı ve dayatmaya karşı “başvuran herkes aday olmalı” istemi hayata geçirildi.
24 Haziran’ın hemen başlangıcında; İyi Parti’nin seçimlere katılımının sağlanması ve “Millet İttifakı”nın gerçekleştirilmesinden sonra siyasi iktidara karşı kazanılan üçüncü başarıydı, Doğu Perinçek’in yüz bini bulması.
Bir tarafta yasaklamalarla bir oldu bittiye getirme istemi, diğer tarafta oyunun kurallarını kendi belirleme mücadelesini başarıyla sürdürme kararlılığı…
Kararlılığı sağlayan hak/hukuk peşindeki iradedir, tabanın iradesi… Özellikle “çatı aday” meselesinde partilerin tabanları yeni bir “ekmel olayı”na kapıyı kapatmışlardır. Yine söz konusu muhalefet partilerinin tabanındaki birleşme isteği “millet ittifak”ının mimarı olmuştur. Doğu Perinçek olayında da öyle… Liderlerin tek çağrısıyla imzaya koşmuşlardır, kendilerinin de isteğidir, bu.
Parti tabanları istim üstünde hak/hukuk mücadelesinde liderlerini kararlılıkla izliyorlar. Buna; kendi istemleri doğrultusunda lider kadroyu yönlendiriyorlar, dense yanlış olmaz.
Ezilenler yılgınlığı, karamsarlığı üzerlerinden silkeleyip atmaktadırlar. Kervan, emin adımlarla menzile yürümektedir. Duygular değil, olgular bunu işaret etmektedir.