Kaybolan sanata didim'den can veriyorlar


Tüm Türkiye'de yalnızca 3 ustası tarafından devam ettirilen ve Avrupa kaynaklı olsa da Anadolu el sanatlarından "Telkari"ye benzemesi bakımından değerli olan ve adını ilk kullanıcıların kuş tüyünden yararlanmaları n

 Paylaş


Tüm Türkiye'de yalnızca 3 ustası tarafından devam ettirilen ve Avrupa kaynaklı olsa da Anadolu el sanatlarından "Telkari"ye benzemesi bakımından değerli olan ve adını ilk kullanıcıların kuş tüyünden yararlanmaları nedeniyle "quil"den aldığı sanılan ve bazı kaynaklarda "filigree" olarak bahsedilen el sanatının son kağıt bükücülerinden Nimet Pervane'nin eserleri Didim'de
Didim'de devam eden Engelsiz Fest programı boyunca Didim'de olacak olan bu sanatın sergileyicileri gördükleri ilgiden memnunlar.
Öğretmen Nimet ve Ender Pervane çifti bir çok sosyal sorumluluk projesinde destek amaçlı katkı sunduklarını ve bu ilk kez görev yaptıkları Eskişehir'den sonra Didim'de eserlerini görücüye çıkardıklarını belirttiler.
Stantta gelenlere satış yapmaktan çok sanatın inceliklerini ve tarihçesini anlatan Ender Pervane, unutulmaya yüz tutan dostların birbirine kutlama ve anma günlerinde göndere bilecekleri kartpostallarında tasarımının kendileri tarafından yapıldığını belirtiyor.Bu sıcak haberleşme ve iletişim kanalının sürmesi dijital dönemde zor olsa da devam etmesi gerektiğini belirtiyor.
Yaz aylarında Didim'de yaşamayı planladıklarını belirten Nimet ve Ender Pervane çifti projelerinin arasında bu sanatın öğretilip yaygınlaştırılması için eğitimlerde vermeyi planlıyor.
Pervane çifti sergi stantlarına gelenlere Qulling sanatıyla ilgi olarak şu bilgileri veriyor. "Quilling ince kâğıt şeritlerin bir iğne etrafında dolanarak hazırlanan şekillerin birleştirilerek oluşturulduğu güzel bir el sanatıdır.
İsmini ilk kullanıcıların kuş tüyünden yararlanmaları nedeniyle "quil"den aldığı sanılmaktadır. Bir iddiaya göre de zaman zaman "filigree" olarak adlandırılan bu sanat önceleri ince gümüş ve altın tellerin bükülerek birbirlerine tutturularak hazırlanan takı ve süs eşyaları yapımında kullanılmıştır.
"Filigree" bugün Anadolu'da özellikle Midyat’ta görülen "Telkari" ile benzerlik taşımaktadır. Ancak gümüş ve altın gibi madenler pahalı olduğu için kâğıdın bulunması ve gelişmesi ve dünyaya yayılmasıyla kâğıt, gümüş ve altının yerini almıştır.
Bu sanatta kâğıdın kullanılmaya başlanılmasının 15'inci yüzyıl olduğu sanılmaktadır. Bu tarihlerde Fransız ve İtalyan rahibeler ve rahipler kitap kapaklarından elde ettikleri ince kâğıt şeritlerini dolayarak dini motifli panolar hazırlayarak el sanatının ilk örneklerini vermişlerdir. Sanat Avrupa ve İngiltere'den Amerika'ya ulaşmış, kâğıdın mekanizasyonuyla çok popüler hale gelmiştir. 1800'lü yıllarda soylu ailelerin genç kızları tarafından kullanılmış, okullarda el sanatı derslerinde öğretilmeye başlamıştır. Çok sabır isteyen bir sanat olması nedeniyle olsa gerek 19'uncu yüzyılda kullanımı azalmış, neredeyse unutulmak üzereyken 20'inci yüzyılın ortalarında kâğıtların çeşitlenmesi, kolay bulunur olması ve ucuzluğu nedeniyle yeniden canlanmaya başlamıştır. "

Tamamen kendi tasarımları olan tablolar, hediyelik eşyalar ve takılarla ilgili olarak ta; El emeği ile ve özenle hazırlamış olduğumuz, Quilling sanatı ile tasarladığımız takılarımızı satışa sunuyoruz. Tamamen özgün tasarımlarımızdan olan kolyelerimizi orijinal kutusu içinde değişik boyutlarda ve deri veya metal zinciri, klips ve kancaları ile birlikte sunuyoruz.
Ürünlerinizin tasarımı bittikten sonra iki kat kaliteli ve su bazlı sır vernikle fırça yardımıyla verniklenmekte, matkap ile vidalama deliği açılarak klips ve kancaları su bazlı tutkal ile tutturulmaktadır.
Tasarımlarımızda kullanılan ithal fon kartonları ve diğer aksesuarlar kaliteli malzemeden üretilmiş olup dermatolojik olarak zararsızdır." bilgisini aktardılar.

Tüm, Türkiye'de, yalnızca, 3, ustası, ta