Erdem Özden

Tüm Yazıları


Katil Yelekler Didim'in Orta Yerinde

  • 30 Temmuz 2018 Pazartesi


2 Yıl önce Aylan Bebek ve Diğerleri Anısına Denize Kağıttan Kayıklar bırakmıştık. Suriye de iç savaş başladıktan sonra ülkesinden kaçmak isteyenlerden bedenini Ege denizinde bırakan birçok insanın yanı sıra 170de çocuk ölmüştü, ne dünyadan haberleri vardı ne de neden bu yolculuğa çıktıklarından. Cansız bedenleri kimseye ders olmamıştı," Suya düşen düşler projesi" için Hacettepeli bir yüksek lisans öğrencisi olan Asiye Sarıoğlu kağıttan kayıklar yapmış ve Didim'de kaçışın en çok olduğu bilinen Manastır koyunun en uç noktasından bu rengarenk 170 kayığı suya bırakmış ve birileri farkına varsın ve bu kirli savaş ve ticaret bitsin istemişti.
O günlerden kıyıya vuran cansız bedenlerin yanı sıra, ucuz can yelekleri ve hatta bazılarının aile fotoğrafları olan cüzdanları bile kıyıda kalmış ya da kıyıya vurmuştu.
Bu günlerde yolumun üzerinde bulunan , katil teknelerin karaya çekildiği yediemin deposundan artakalanlarda bu ucuz ve kim bilir kimin koynundan çıkıp o bedeni denize bıraktıkları aklıma geliyor.
Katil yelekler hala Didim'in ortasında duruyor ve ne yazık ki bizim o gün kıyıdan komşuya gönderdiğimiz 170 renk renk kağıt kayıklardan kimse bir şey anlamamış ve hala her gün onlarca göçmen insan kaçakçılarının tezgahında, yapılan uluslar arası anlaşmalar gereği artık kimseyi resmi olarak göndermediğimiz için ölen çocuklardan da haberimiz olmuyor.
Ancak bu kadar kaçış denemesi içinde kaç Aylan daha Ege sularında kıyıya vurdu bilemiyoruz.Resmi rakamlar sadece yakalananları veriyor ajanslarından.