Erol Yıldız

Tüm Yazıları


Kapayın şu sınırları yeter artık

  • 12 Eylül 2018 Çarşamba


Sanki yol geçen hanı gibi oldu ülkemiz. Büyük baş hayvanların nereden ve nasıl geldiği belli değil. Sınırımızın dışından kimlerin geldiği, niçin geldiği belli değil. kısacası kimin neden geldiği belli değil. Bilmiyorum ama uzaydan gelen bilinmeyenler bile olabilir. artık kimseye bile inancım kalmadı. Sokaktaki insanın sesine artık kulak vermek lazım. Ülkemizin çeşitli şehirlerinden gelenler ile yaptığım sohbette aynı konularda ortak görüşleri var. “sokağa çıktığımda halkımızdan çok yabancı görüyorum.” Aynen öyle.

Memleketimin çivisi çıktı artık. Çiviyi yerine kim koyacak orası da şüpheli. Sokaklarda karşına kimin çıkacağı belli değil artık. Afrikalı, Asyalı, Hintli ve diğerleri. Esmerinden beyazına kadar ne ararsan var. serbest karma insan piyasası. Öyle de bir güzel lisan öğrenmişler ki, bizden iyi. Büyük şehirlerde ev kiralayacaklar çok dikkat etmeli artık. Komşunun kim olacağı, karşına kim çıkacağı belli değil. Hırsız mı? Arsız mı? Kaçakçı mı? Kiralık katil mi? Hiç belli değil. Kadınımız kızımız güvende mi hiç belli değil.
Çelişkinin bini bin para. Geçim derdi had safhada. Hasbelkader aldığı aracına yakıt koyamayan çok insan var. Aracını satmaya kalksa zaten alıcı yok. Yeni alsa para yok. Zaten almış başını gidiyor. Önceden sattığın ile biraz üzerine koyduğunda yenileme şansına sahipken, şimdi mümkün değil. Hasta olup da hastane işi eskidendi. Şimdi doktor para, ilaç para, yaşamak para. Ölsen bile mezar para. Böyle pahalı bir dünya varken, insan çok düşünüyor artık.
Gelelim yine çevremizdeki yabancılara. Savaş nedeniyle gelen Suriyeliler, geri dönmüyor. Dönmeyenlere yalvarıyoruz kardeş ne olur gel diye. Yok böyle bir şey. Gelmiyorsa gitsin nerede yaşarsa yaşasın bana ne. Şimdi asıl bela başımıza gelecekmiş gibi görünüyor. İdlip konusunda yaşanan gelişmeler, kötü sonuçları doğurabilir. Bu sonuçların getirisinde ise, çok sayıda dinci örgüt elemanı yurda giriş yapabilir. İş böyle olunca, geçmişin Lübnan’ına döneriz. Bize dışarısı hiç yakışmıyor kardeş. Bize kendi insanımız gerekli. Bize andımız, bize bayrağımız, bize marşımız, bize eski ulusal günlerimiz gerekli, Bize Atatürk yolunda yaptığımız mücadele gerekli. Dost bir ülke fakat, çevresine de saygılı olan, kendi yağıyla kavrulan. Akat üretici olan, dışarıdan hastalıklı hayvan almayan, ürünlerini kendisi üreten, tam bağımsız ülkemi ben çok özledim.