Gündüz Murgul

Tüm Yazıları


Kafa Karıştıran Sorular

  • 14 Mayıs 2018 Pazartesi


Daha çok önceki seçimlerde AKP’ye oy vermişler dillendiriyor:
-Gitsin de yerine kim gelecek?
-Gidişat daha ağırlaşacak olmasın?
-Gelen gideni aratmasın?
Soruyu gündeme sokmak isteyenler, AKP’nin başarısızlığını üstü kapalı kabul ediyorlar, ancak hala da mevcut yönetimin iş başından gitmesine razı değiller. Bu aynı zamanda-moda deyimle- bir dezenformasyon; kafalar karışsın, kamuoyunda belirginleşen direnç zayıflasın.
Soruların basit, uyduruk olmasına karşın, toplumumuzda çokça var olduğu varsayılan sığ bilinçleri etkileyecek, onları “kararsız seçmene” dönüştürecek türdendir.
Ortaya atılan bu tip soruları yine aynı basitlikle ve açıklıkla yanıtlamak; var olabilecek kararsızlığı gidermek zorunludur. Malum, yığınlar alıştıklarından kolay kolay vazgeçemezler; kopmamak adına basit mantıkları içeren mazeretler oluştururlar.
Fıkrayı bilirsiniz…
Memleketin birinde-daha çok Nasreddin Hoca’ya yakıştırırlar- halk kadıdan çok çekmiş. Özellikle kadının her kararda dava sahiplerinden rüşvet alması dayanılmaz olmuş. Nihayetinde şikayetler sultanın kulağına çalınmış, sultan kadıyı azletmeye karar vermiş.
Kararı duyan ahali Nasreddin Hoca’yı ricacı olarak sultana göndermiş.
Huzura çıkan Hoca ile sultan arasında şöyle bir konuşma geçmiş:
-Sultanım, tebanız kadının azledilmesini istemiyor.
-Niçin? Kadı hakkında çok şikayet işittim.
-Doğrudur sultanım. Ancak diyorlar ki; biz yıllardır rüşvet verip kadının küpünü doldurduk. Şimdi küpü boş olan bir diğerininkini doldurmaya kalksak halimiz nic’olur?
Fıkra bir yana, seçimler öncesi kamuoyunda sağlıksız algılar oluşturan sorulara dikkat etmek gerek. Kulak verilmesi, yanıtlanması da partilerin merkezlerinin değil, yerellerin işidir.