“Kadınlar sahneye”


CHP Didim Kadın Kolları parti binasında bir basın toplantısı düzenleyerek,  Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde sergilenmek istenen bir tiyatro oyununda kadın oyuncuların sahneden indirilmesini kınayan ve TBMM başkan

 Paylaş


CHP Didim Kadın Kolları parti binasında bir basın toplantısı düzenleyerek, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde sergilenmek istenen bir tiyatro oyununda kadın oyuncuların sahneden indirilmesini kınayan ve TBMM başkanı İsmail Kahraman’ın adını söylemeden istifaya çağırdılar ve “Kadına , Laikliğe, Özgürlüğe Düşman Bu Zihniyeti Kabul Etmiyoruz, Sorumlular Derhal İstifa Etsin.”” Dediler.
CHP Didim İlçe Başknaı Nurettin Koçak TBMM’de yaşananların kimsenin haddine olmadığını söyledi ve bu günün 1930’daTürk kadınlarına yerel seçimlerinde seçme ve seçilme hakkı tanıyan yeni Belediye Yasası TBMM tarafından kabul edildiği gün olduğunu hatırlattı ve verilen hakkın hiçbir zaman alınamayacağının altını çizerek olayı kınadı ve TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ı istifaya davet etti.
Daha sonra söz alan Kadın Kolları Sekreteri Arzu Kurt yaptığı açıklamada: “ TBMM’de 18 Mart Çanakkale Anması için hazırlanan tiyatro gösterisinde rolleri olan Kadın oyuncuların sahneye çıkması Meclis Başkanlığı tarafından engellendi.
Günler öncesinden gece yarılarına kadar prova yapan kadınlar, gösteriye bir saat kala sahneye alınmadı. Atatürk’ün resimlerinin bile istenmediği oyunun süresi 12 dakikadan 4 dakikaya düştü, erkek oyuncular sahnede oyunu sergilerken kadın oyuncular konukların arkasında merdivenlerin üzerinde bekletildi.
29 Mart günü gerçekleşen bu olay kadın erkek eşitliği, kadın hakları ve laiklik adına kabul edilemez. Kadın oyunculara yönelik bu uygulama Anayasa’ya aykırıdır.” Dedi.
Arzu Kurt, açıklamasını: “Kadın ve erkeği bir arada görmek istemeyen zihniyet bilsin ki; biz sahnenin tozunu birbirine katan Afife Jale’nin torunlarıyız, Sahneye bir kere çıktık bir daha inmeyiz.
Biz kadınlar Atatürk’ün kurucusu olduğu kadınların seçme ve seçilme hakkını aldığı Millet Meclisi’nde uygulanan çağdışı bu kararı protesto ediyoruz, sorumlular derhal hesap versin.
Kadınlar Özgürdür, eşittir ve ne zaman, ne isterlerse onu yaparlar, kadınları karanlığa, evlere hapsetmenize izin vermeyeceğiz.
Yaşamın her alanında; sahnede, sokakta, siyasette, bilimsel çalışmalarda her yerde varız ve var olmaya devam edeceğiz.
Ortaçağ sizin olsun biz sahne ışıklarını seviyoruz. Biz kadınlar inmeyeceğimiz sahneden laiklik ve kadın düşmanlığı yapan tüm yetkilileri istifaya çağırıyoruz.
Yasaklar Mücadelemizi Durduramaz, Yaşasın Kadınlar” diyerek tamamladı.