“Kadının sorunu ülkenin sorunudur!”


Cumhuriyet Halk Partisi Didim Kadın Kolları Başkanlığı 7 Mart 2018 günü Didim Ticaret Odasında düzenlediği bir etkinlikle 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü topladı. Didim Belediye Başkan yardımcıları Salih Ba

 Paylaş


Cumhuriyet Halk Partisi Didim Kadın Kolları Başkanlığı 7 Mart 2018 günü Didim Ticaret Odasında düzenlediği bir etkinlikle 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü topladı.
Didim Belediye Başkan yardımcıları Salih Bankoğlu ve Ahmet Yılmaz ile belediye meclis üyelerinin de katıldığı kadınlar günü etkinliğinde Türkiye'de kadın hak mücadelesinde yer alan Nuriye Gülmen ve Cumartesi Anneleri ve diğer öldürülen kadınlarında mizansen olarak anlatıldı.
Küçük yaşta evliliklerin eleştirildiği gösterinin sonunda sahneye gelen CHP Didim Kadın Kolları Başkanı Figen Çakmakgil, Birleşmiş Milletler tarafından 8 Mart’ın Dünya Emekçi Kadınlar günü olmasının tarihçesini anlattı.
Kurtuluş savaşında kadınları aldıkları rolleri, Cumhuriyet döneminde kadına seçme ve seçilme hakkı verilmesi, kılık kıyafet devrimi ve medeni kanundaki kazanımları hatırlattı ve Dünyayı yöneten kadınlardan örnekler verdi. Günümüzden örnekler ile Özgecan Arslanları, çocuk gelinleri, mevsimlik işçi kadınları, töre cinayetlerinde katledilen kadınları ve Cumartesi anneleri örnekleri ile ve son dönemlerde KHK'lar ile işlerinden edilen kadınların sorumlusunun hükümet olduğunu ve kadınların ikinci sınıf vatandaş durumuna getirildiğini söyledi.
Ülkede kadına yönelik sorunların kadın sorunu olarak algılandığını oysa bu sıkıntıların ülkenin sorunu olduğunu belirtti.
CHP Didim Kadın Kolları Başkanı Figen Çakmakgil konuşmasının son bölümünde "Nezihe Muhuttin ve Halide Edip gibi hayata bakan kadınlarla bu karanlık çağın yırtılacağına inancım var ve yine dünyanın her yerinde olduğu gibi biz kadınların 8 Mart'ta temelde mücadele, dayanışma ve birlik için: şiddete, baskıya, özgürlüklerin kısıtlanmasına, güvencesiz çalıştırılmasına, emeklerin ve bedenlerin sömürülmesine, tacize, tecavüze karşı yine sokaklarda mücadele içinde olacağımız inancımla gelecek güzel günler b bizimdir diyorum" diyerek tamamladı.
Çakmakgil’in konuşmasının ardından CHP Kadın kolu üyeleri tarafından şiirler okundu ve Türkiye’deki kadınlara yönelik uygulamalar örnekleri ile eleştirildiği konuşmaların ardından müzik dinletisiyle etkinlik sona erdi.

Cumhuriyet, Halk, Partisi, Didim, Kadın, Ko