reklam alanı

Kadın Platformu: “Asla Yalnız Yürümeyeceğiz”


Didim Kadın Platformu Koronavirüs salgını sürecinde artan kadın şiddetine ve son günlerde sosyal medya hesaplarından Didim’de yaşayan kadın bürokratlara karşı yapılan cinsiyetçi saldırıya karşı açıklamada bulun

 Paylaş


Didim Kadın Platformu Koronavirüs salgını sürecinde artan kadın şiddetine ve son günlerde sosyal medya hesaplarından Didim’de yaşayan kadın bürokratlara karşı yapılan cinsiyetçi saldırıya karşı açıklamada bulundu.
Didim Kadın Platformunun Kent Meydanında basın açıklaması yapılmasına izin verilmemesi üzerine Kibele Kadın Derneği önünde sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde bir araya gelerek açıklamada bulundu.
“Aklımıza sahip çıkmakla da uğraşıyoruz”
Basın açıklamasını Didim Kadın Platformu adına Türkan Şener okudu. Şener “Dünya salgınla mücadele ederken, Türkiye'nin deneyimi kaçınılmaz biçimde kendine has gerçekleşiyor. Kendimizi ve sevdiklerimizi yalnızca virüsten korumakla değil, aklımıza sahip çıkmakla da uğraşıyoruz. Pandemi sürecinde kamuoyunda dillendirilen endişelerden biri de kadına yönelik şiddetin bu süreçte artacağı oldu. Bu kaygının iki temeli vardı: Türkiye'de kadına yönelik şiddetin hali hazırda yaygın olması ve kadınların en çok ev içinde yani yakınları bir erkek tarafından şiddete maruz bırakılıyor olmaları. Başta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olmak üzere, ilgili kurumların pandemi nedeniyle ortaya çıkan sorunlara çözümler getirecek bir acil önlem planları olmadığını, üstelik var olan mekanizmaların pandemi bahane edilerek çalıştırılmadığını gördük. Bizler kadına yönelik şiddet, taciz tecavüz ve kadın cinayetleri durdurulsun diye mücadele ederken, af yasası ile birçok kadın katili ve kadına şiddet uygulayan failler sokağa bırakılmış, kadınları korumak için hiçbir önlem alınmamış, kız çocuklarının tecavüzcüleri ile evlendirilmesi gündeme gelmiştir.
“Savcılar ne yapıyor peki?”
Her gün, taciz, tecavüz, kadına yönelik şiddete yönelik haberlerin yanında ayrıca, birileri komşularının listesini yaptığını açıklıyor, diğeri 'eşler' ve 'çocuklar' üzerinden tehdit savuruyor... Bir başkası; 12-17 yaş çocuk doğurmak için en ideal yaş, diyebiliyor.
Bu arada savcılar ne yapıyor peki? Bir sanatçının ölüm orucu sonucunda vefatına üzülen, bunu dile getiren bir kadın hâkime, soruşturma açıyorlar ve açığa alıyorlar. Neden? Ölüm ve hukuksuzluk karşısında sessiz kalmadığı için!
Seçilmiş belediye başkanlarının yerine kayyım atanırken, kadın belediye başkanları gözaltına alınıp, tutuklanmış, kadınların kendi imkanlarıyla açtıkları kadınlara maddi-manevi destek sağlayan üretim atölyeleri ve kadın dernekleri kapatılıyor.
İşte bu şartlarda, sosyal medya hesaplarından yönelen tehditlerin en sert ve ahlaksızca olanları, adı sanı bilinen kadınlara yöneldi son günlerde. Nevşin Mengü, hekim ve siyasetçi Canan Kaftancıoğlu, oyuncu Berna Laçin, avukat Feyza Altun. Mutlaka burada isimlerini sayamadığımız başka kadınlarda vardır.
“Kadın Dayanışması Yaşatır”
Benzer bir olay ilçemiz Didim'de de yaşanmıştır. Kendilerini ve düşüncelerini açıkça belli etmekten aciz klavye silahşörleri, sosyal medyada kadın bürokratlara eril cinsiyetçi ve aşağılık sözlerle saldırıda bulunmuşlardır. Kimler tarafından desteklendiği malum olan bu çıkar gruplarının; bu baştan aşağı iğrenç saldırısının karşısındayız ve bu konudaki tutumuz nettir.
Biz Kadınlar; kadın olduğu için ve kadın cinsiyetinden dolayı; herhangi bir kadına, herhangi bir yerde, herhangi bir şekilde yapılan saldırıyı, bütün kadınlara yapılmış bir saldırı olarak kabul ederiz. Kadını ve kadın bedenini aşağılamak için hiçbir fırsatı kaçırmayan erkek şiddetinin karşısında; amasız, niçinsiz ve nedensiz kadınların yanında oluruz. Bu kadın düşmanı politikalara ve kadın düşmanlarına karşı; birlikte mücadele ederiz. Çünkü; biliriz ki: Kadın Dayanışması Yaşatır.
Adı geçen ve geçmeyen kadınlara yönelik ifadeleri burada bir kez daha anarak edepsizliği yeniden dolaşıma sokmak istemiyoruz. Son derece eril, cinsiyetçi, tehditkâr ve belden aşağı sözler. Sahiplerinin nasıl insanlar olabileceğini iyi biliyoruz. Söz konusu eril ve cinsiyetçi zihniyetin, 'düşman' gördüğüne ve o düşmanın malına, mülküne, çoluk çocuğuna yaklaşımı malum.
Cinsiyetçi söylemlerinize, kadın düşmanı politikalarınıza, eril zihniyetinize karşı yan yanayız. Korkun bizden. Asla; çocuk istismarcılarına affı düzenleyen yasanızın meclisten geçmesine izin vermeyeceğiz. Bunu aklınızdan dahi geçirmeyin. Kadın düşmanlarına karşı yaşasın örgütlü kadın direnişi. Hiç bir kadın arkadaşımız; asla yalnız yürümeyecek.