Erol Yıldız

Tüm Yazıları


Kadın hakları demokrasinin ölçüsüdür

  • 07 Mart 2020 Cumartesi


8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü dün geride bıraktık. Bu günü kutlamak için bir amaç olmalıydı, bilen var mı acaba diye şöyle bir etrafıma baktığımda, bağnazlık, yobazlık ve kadına şiddetten başka bir şey göremiyorum. Ya siz ne görüyorsunuz. 1921 yılında emekçi kadınlar günü olarak kabul edilerek kutlanan bu gün, 1980 darbesine kadar kutlaması sürse de, darbeden sonra dört yıl kadar hiç akla bile gelmedi. İşte size darbenin getirileri. Kadının ne hale getirildiği, günümüzde kadına uygulanan şiddetin ayak seslerinin hangi tarihlere dayandığı karşımıza çıkıyor.

1984 yılından sonra nasıl kadınlar akıllarına geldiyse, o tarihten bu yana da dünya kadınlar günü olarak kutlanıyor. Bahsi geçen bu tarihten sonra ise, kadınlara verilen haklar her geçen gün biraz daha gerilediğini görüyoruz. Uzaklardan hadi sende be diye söyleyen bazı kişilerin seslerini duyar gibiyim.
Siz inansanız da, inanmasanız da henüz daha Cumhuriyetimiz ilan olunmadan verilen bu haklar, o sizin beğenmeyip utanmadan hakkında konuştuğunuz Atatürk’ün verdiği bir haktı. Gelelim yine eskiye. Bu ülke demokrasi ile yönetilmeyip başka bir rejimde ısrar etseydi, şimdi bu kadın haklarından bile söz edemeyecektik. Nasıl ki, kadına verilen haklar o tarihlerde başarılı bir şekilde kullanılsa da, günümüzde bunun böyle olmadığını görüyoruz.
Son yıllarda ülke genelinde yaşanan kadın ölümleri ve tecavüzlerinin artışı kafaları karıştıracak düzeyde. Otobüslerde, caddelerde yaşanan kadınlara karşı şiddeti gözler önüne seren haberleri okudukça sinirlerimiz bozuluyor. Bu yazımda çok önemli bir konuya değinmek istiyorum. Erkek hegemonyası yüzünden ortaya konan bir çirkinlikler, aslında tüm bayanlarımız tarafından şiddetle kınanması gerekiyor. İyi ki Cumhuriyeti atalarımız kurarak bizlere bu ülkeyi emanet etmişler. Bu sayede kadınlarımız daha modern hale gelerek her türlü haklardan yararlanmış. Ya başka bir rejim değişse veya başka bir uygulama ortaya çıksa hallerimiz ne olur diye erkeklerden fazla ses çıkarmaları gerekiyor. Örneklerini yaşadığımız bir çok ülke var. Bence size tanına n haklarınıza bizler demeden sizler sahip çıkmalısınız. Yoksa yandığınızın resmidir. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününüzü kutlarım.