Erol Yıldız

Tüm Yazıları


İşsizlik solodan çıktı koroya dönüştü

  • 24 Temmuz 2019 Çarşamba


Değerli dostlar; millet hep bir ağızdan işsizlikten bahsediyor. İşsiz olanlar kim diye hiç araştırmıyor. Aslında araştırılmış olsa, ortaya farklı bir tablo çıkacak. Yaptığım bir araştırmada, kimlerin nereye oy kullandığı yıllara göre ortaya çıkmış. Buna göre, parası olan zenginler, orta halli geçinmeye çalışanlar, hiç parası olmayan geçim derdinde olanlar. Bunca sene dişlerimi gıcırdatarak yazdığım yazılarımda demek ki hep bu parası olmayan ve geçim derdinde olanların sorunlarını yazmışım. Araştırmaya bir baktım ki, karşıma ne gibi bir sonuç çıksın istersiniz? Para sıkıntısı çeken kesimin büyük kısmı iktidar partisinden yana. Bütün seçimlerde AKP’yi desteklemişler. Bu şaka değil. Her kesimden kişilerle yaptığım araştırmaların sonucudur. Bu verilen desteğin ardından ise, işsizlikte en fazla sorun yaşayanlar bu kesimden çıktığı, ekonomik dar boğazın sonucunda en çok bu kesimin açlık sıkıntısı çektiği, iş kazalarının, intiharların, gaspların bu kesim içinde yaşandığı, hatta ölüm oranının cinayetlerin bu kesimde daha çok yoğunlaştığı ortaya çıkıyor.

Değerli dostlar; Orta gelirli sınıf ise, genelde çalışan kesim ve bu kesimin büyük bölümü ya devlet memuru, ya bir yerden az da olsa geliri olanlar, taksiciler (şoför olarak çalışanlar hariç), otobüsçüler, kamyoncular ve orta halli esnaflar. Bunlar bağırıp çağırsalar da, günde bir Simit’e muhtaç kalsalar da farklı yere yanı muhalefetten yana olan diğer partilere kullanmışlar. Zengin kısmın çok büyük bölümü, ne olur ne olmaz diye düşünerek, işimden olmayayım fikri üzerine oyunu hep güçlüden yana kullanmış. İşte gelinen nokta bu.
Peki sıkıntı en çok kimler çekmiş. Parası az olan geçim derdini açlık sınırında çekenlerin çoğu günlük yaşıyor. Gelecekten yana hiçbir endişeleri yok. Ülke batmış, ülke gitmiş, ülkenin işsizi çokmuş, dış ilişkiler berbatmış, bop şuymuş, atılan cop buymuş hiç umurunda olmamış. Bunlarla yakından haşır neşir olanlar orta halliler, öğretmenler, sendikalılar, işçiler, memurlar ve dar gelirliler olmuş.
Değerli dostlar; komşularımızda savaş var diye gelen mültecileri içimize kadar aldık. Elbette bunların sıkıntılarına ortak olmak gerekirdi. Bu bizim ve herkesin insanlık görevidir. Yapılan yanlış onların belirgin yerlerde kurulan mülteci kamplarında barındırılması gerekirken, toplumun içinde serbest halde dolaşım izni verildi ve bu sayede toplumun sosyal dengesi bozuldu. Onlara gösterilen ilgi ve imtiyaz kendi vatandaşına gösterilmedi. Onlar işsizlikten zarar görmedi, onlar vergiden sıkıntı çekmedi, onlar sağlıktan, eğitimden sıkıntı yaşamadılar. Olan orta halli garibana oldu. İşsizlik belasının artması işte başta dışarıdan gelenlerin içimizdeki dengesizlikleri başta olmak üzere, iş imkanlarının kapatılan veya satılan iş yerlerinin sonucunda ortaya daha fazla çıkmasının eseridir. Şimdi kıyameti koparıyoruz.