İsrail’de Provokasyon Yaşanıyor


Didim Demokrasi Platformu düzenlediği basın açıklaması ile ABD Büyük elçiliğinin Kudüs’e taşınmasını ve ardından çıkan olaylarda 100’e yakın  Filistinlinin öldürülmesini protesto ettiler. Basın açıkl

 Paylaş


Didim Demokrasi Platformu düzenlediği basın açıklaması ile ABD Büyük elçiliğinin Kudüs’e taşınmasını ve ardından çıkan olaylarda 100’e yakın Filistinlinin öldürülmesini protesto ettiler.
Basın açıklaması başlamadan önce bir konuşma yapan Eğitimsen Didim Temsilcisi Öğretmen Turgay Elçi Filistin’de yaşanan katliamın sorumlusunun Amerika olduğunu belirtti ve Hükümete açık çağrı “samimi iseler İsrail ve ABD ile tüm siyasi, ve ticari anlaşmaların iptal etsinler” dedi.
Daha sonra Didim Demokrasi Platformu adına Didim Cemevi Başkanı Hüseyin İlhan basın açıklamasını okudu.
İlhan : “İsrail Devleti’nin Gerçekleştirdiği Katliamı Kınıyor, Lanetliyoruz!” diye başladığı açıklaması şöyle: “ABD’nin 22 yıldır uygulamaya koymadığı “Kudüs’ün İsrail’in Başkenti olduğuna dair karar”ını hayata geçirmesini bizler daha ilk günden açık bir provokasyon olarak nitelemiş, kamuoyuna yönelik yaptığımız basın açıklaması ile kararın geri alınması gerekliliğini vurgulamıştık.
Ne yazık ki, kararından ve provokasyondan vaz geçmeyen, başta Ortadoğu olmak üzere tüm dünyada çatışma zemini yaratacak politikalara hız kazandıran, emperyalist politikalarla Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren ABD Filistin’de bugün onlarca Filistinlinin yaşamını yitirmesine, yüzlercesinin yaralanmasına yol açacak gelişmelerin de fitilini ateşlemiş oldu.
ABD ve İsrail’in emperyalist amaçları doğrultusunda Kudüs’ü iç politika malzemesi yapmaları çözüm yerine çözümsüzlüğü, barış içinde bir arada yaşam yerine çatışma ve kaosu derinleştirmektedir.
ABD provokasyona yol açan bu kararından derhal vazgeçmelidir. Filistin halkının meşru talepleri kabul edilmelidir. Nerenin başkent olacağına ABD ya da İsrail politikacıları değil orada yaşayan halklar karar vermelidir.
ABD provokasyonunu ve barışçıl gösterileri silah zoruyla bastırarak katliama yol açan İsrail devletini kınıyor, Filistin halkının meşru taleplerini destekliyor, dayanışma duygularımızı iletiyoruz.
Şiddet ve insanlık dışı uygulamalar derhal sonlandırılmalı, Filistin ve İsrail halklarının bir arada ve barış içinde yaşamaları için gerekli siyasal adımlar atılmalıdır.” dedi ve Kahrolsun ABD Emperyalizmi! İsrail Devletinin Katliamını Lanetliyoruz! Yaşasın Özgür Bağımsız Filistin!” diyerek açıklamayı tamamladı.