Şimşek Acar

Tüm Yazıları


İNSANLARA EZİYET ….

  • 10 Ağustos 2018 Cuma


Yirmi üç yılı doldurdum Didim de tek tespit edebildiğim istikrarlı bir şekilde turizm de gerilememiz.. Yıllardır hedeflenmiş çözüme ulaşmış hayatı kolaylaştıran tek bir icraat yok. Sadece günlük ahkamlarla kambura kambur eklemek. Örümcek bağlamış ideolojik siyaset biri biri ile koltuk kavgasından çıkar savaşlarından kafayı kaldıramıyor. Gerçek şu ki Didim için ciddi bir değişime siyasette bir yeni renge ihtiyaç var. Rakipsiz olmanın verdiği rahatlık mücadeleyi hizmetten alıp iç sorunlarda yerli iktidar savaşlarına bırakıyor.

Ulaşım ilçe içinde yaz aylarında tam bir rezalete sıcak altında gereksiz dakikalarca zaman kaybına ve sinir bozukluğuna hizmet veriyor. Sinyalizasyon sistemi akla mantığa hakaret edercesini kötü. Dörtlü kavşaklarda yapılacak trafiğin akış istikametindeki dönüşlerin açılacak ceplerle akmasını sağlamak çok ciddi bir sıkışıklığı önleyici tedbir. Bunu düşünüp uygulayacak akılda maalesef ithalata bağlanmış bekliyoruz hep birlikte. Gereksiz sinyalizasyonlar trafik akışını olumsuz yönde çok etkiliyor.. Cumhuriyet caddesi tam bir rezalet. o caddeye gündüz saatlerinde giren araç tek şerit sinyalizasyonun yetersizliği sonucu trafik kilitleniyor. Birde merkez camii kavşağının trafiği de eklenince on ile on beş dakikalara varan beklemelere sebep oluyor toplam iki dakika bile olmayan yol.

Şimdilerde 19 mayıs caddeside bu trafik çilesine yeni adres oldu. Burasıda gündüz saatlerinde çok kalabalık ve sıkışık . Çözümleri üretmek yerel yönetimin trafiğin sorunu. Son zamanlarda ben bilmem Büyükşehir bilir mantığı da eklenince sorunlar zirvede. Halbuki basit düzenlemelerle bu sorunlar aşıla bilinir. Cumhuriyet caddesi acilen çift gidiş gelişe elverişli hale getirip ya da tek yön le çözüle bilinir. Sinyalizasyon karşılıklı geçiş sistemi ile akış yönünde dönüşler imkan tanınarak sıkışıklık giderile bilinir.

Toplu taşımada bir sarı kız icat ettik ama kullanmak yerine sadece seyir ediyoruz. Ulaşım için bilet temini çok zor o nedenle insanlar kullanmıyor kullananlarda 65 yaş üstü ücretsiz olanlar.Bu otobüslerin bilet yada para ile binilebilmesi , kullanım için gerekli olan kart yada biletin temini kolaylaştırılması hem hizmet kalitesini artıracak hemde o otobüsler boş boş dolanmaktan kurtulacak.
Aslında yaz aylarında raylı toplu taşıma ile Altınkum , Didim arasında ulaşım tesis edilse bu proje esnetik açısından da bir görsellik kattığı gibi Altınkum trafiğinde büyük bir rahatlamaya sebep olacak. Sahile inen vatandaş daha pratik daha rahat olan raylı sistemi kullanıp aracını evinde bırakacak.Aynı zamanda bu hatta çalışan minibüs ve otobüs trafigide hattan çekilince ciddi bir ses kirliliği egzoz dumanı ortadan kalkacak.Başlangıçta Altınkum Didim merkez olan bu hat daha sonraları verimliği tespit edilirse Atatürk-Adnan Menderes Atatürk -İnönü bulvarlarında ring usulü hizmete sokulup şehir trafiğine büyük bir rahatlama getirile bilinir. Şehirde ayrıca belli güzergahlarda elektrikli araçlarla kısa mesafe taşımacılıkta özendirilerek çevreye katkı sağlana bilinir. Bu teklif yaz ayları için.Ama at sidiği ve pisliği ile faytonculuk tan vaz geçebilirseniz. Hem çevreciler hayvan hakları savunucuları sahiden sizleri göremiyorum yazık değil mi bu sıcak havalarda o hayvanları arabaya koşulmasına nasıl göz yumuyorsunuz. Hayvan severliğiniz kucağınızda ki finonuzla mı sınırlı.
Merak ediyorum ne zaman TURİZİME ALTINKUM TİCARETE SOSYAL HAYATA DİDİM GERÇEGİNDEN YOLA ÇIKARAK KENTİN EKONOMİSİNİN ÖNÜNÜ AÇACAK BİR SİYASİ ORTAYA ÇIKACAK. Sen diyenler duyuyorum ben den geçti gençler bu işleri daha dinamik daha hızlı çözer. Yeter ki önlerini açalım tecrübelerimizle yol gösterelim. Üzülerek geçen 23 yıldan sonra inşallah DİDİM için sevinerek geçen günleri de görürüz. Doğa harikası bir kent bu kötü yönetimi hak etmiyor.