Gündüz Murgul

Tüm Yazıları


İmar barışı mı? imar yağması mı?

  • 18 Ekim 2018 Perşembe


İmar Barışı için başvuru süresi 31 Ekim’de bitiyor. Ancak dört bir yanımızda “ek inşaatlar” tüm hızıyla sürmektedir. Hepsinin “Yapı İzin Belgesi” almak amacıyla sürdürüldükleri ilk bakışta anlaşılıyor.

Yapı İzin Belgesi, geçtiğimiz yıl Aralık ayı sonu itibariyle yapılan imara aykırı yapılar için geçerli. Oysa ki, birçok vatandaş-ülke çapında milyonlarca-2018 yılı içinde yapısına bir şeyler ekledi-kat çıkanlar da mevcut-ve Yapı İzin Belgesi aldı. Bu yasayı arkadan dolanma meselesini tanıdık tanımadık bir kısım yurttaşa sordum, çoğu gülüp geçtiler. İçlerinden bir tanesi içinde bulunduğumuz kanun tanımamazlık tutumunu olanca gerçekliğiyle dile getirdi:
“Millet olarak kafamız her şeye tersinden çalışıyor. Önümüze olumlu bir şey de çıkarılsa; acaba bunu nasıl çarpıtıp kendi lehime çevirebilirim? ,diye düşünüyoruz. Millet için , memleket için yararlı yöneticileri bir kenara koyup, nerede kafası tersten çalışan varsa onu seçip başımıza geçiriyoruz.”
İmar Barışı Yasası’nda da böyle oldu. İktidar para toplamak ve bazı çevrelerin beklediği yapı rantına cevap vermek için bu yola başvurmuştu. Yanı sıra “vatandaşın beyanını esas almıştı”. İlk baştan yasanın istismara açık olduğu apaçıktı. Yasayı çıkaranlar sanki; “Başvuru bitiş tarihine kadar yapabildiğinizi yapın” der gibiydi. Böyle olunca işin endazesi çoktan kaçmıştı.
Burada çuvaldızı kendimize batırmak haksızlık etmiş olacak, ama her fırsatta toplumsal kuralları elimizin tersiyle itme alışkanlığı edindik. Örneğin; hastanelerde, bankalarda ve diğer bilumum kamu kurumlarında başvuru sırasını gösteren bilgisayar ekranları var. Bakıyorsunuz, birileri; acaba daha önce nasıl daha önce başvurumu yaparım?, diye çareler araştırmaktadır. Belki bir defa rakamları çiğneyip bunu geçekleştirebiliriz, ancak kural tanımayan bir diğeri, yarın sizin sıra hakkınızı elinizden alabilir. En kötü düzen, düzensizlikten iyidir.
Yasalar, toplumsal düzeni sağlamak için vardırlar. Öncelikle o yasaları çıkaranlar bu ilkeyi göz önüne almalı. Bu yasaların denetimi de bir o kadar önceliklidir. Öyle;”Saldım çayıra/Mevlam kayıra”yla olmaz. Yurttaşın yasalara uymasını sağlamak, hükümetlerin görevidir.
Son söz olarak;
Yasalar ülkenin dirlik ve düzenliği için yapılacak.
İktidarlar, yasanın uygulanmasından sorumlu olacak.
Yurttaşlar yasalara harfiyen uyacak.