Ercan Yenigün

Tüm Yazıları


Ihlamur Takı Atölyesi Çay Evi

  • 06 Temmuz 2018 Cuma


Didim Altınkum ‘da sosyal medya mecralarındaki paylaşımlarla bütün dikkatleri üzerine çeken Ihlamur Takı Atölyesi Çay Evi’ni işleten Çetin çifti ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.
Çamlık Mahallesi Yunus Caddesi’nde yer alan mekan sahibi Çetin Kaya son zamanlarda birçok insanın da mağduru olduğu KHK ile vergi dairesinde gelir uzmanı olduğu görevinden 2016 yılında açığa alınmasının ardından yaşam mücadelesine kaldığı yerden devam etmek üzere eşi Güner Kaya’nında daha önce kursiyerlik yaptığı işi hayata geçirerek böylece ilk esnaflık tecrübesini de elde etmiş oluyor.
Meşhur Menengiç kahveleriyle mekan ismini büyük bir kitleye ulaştıran Ihlamur Takı Atölyesi Çay Evi aynı zamanda Porblife distrobitörlüğü ile kimilerine göre sağlıklı yaşam arzusu güdenlerin ve zayıflamak isteyenlerin uğrayabileceği bir yer iken, kimilerine göre süs ve takı eşyalarıyla göz duldurabilen bir mağaza, kimilerine göre ise yeme içmeden çok muhabettin ön planda tutulduğu şirin bir mekan ve sıcak güler yüzlü bir hizmet anlayışı güden otantik bir kafe…
Mekanın Kuruluş Aşamasından Biraz Söz Eder misiniz?
Eşimle beraber ben ihraç edildikten sonra böyle bir girişimde bulunduk o zaten daha önce el sanatlarıyla ilgileniyordu. Yaklaşık 9-10 aylık süreci var bu takı atölyesinin, tabi sadece takı atölyesi olarak açmadık aynı zamanda otantik bir kafe olarak da işletiyoruz. Planlı bir şekilde açmadık, bir anda gelişti bu durum kamudan ihraç edildiğim için özel sektörde çalışma olanağım biraz düşüktü, bu yaştan sonra da ağır işlerde çalışmak istemediğim için çok cüzi bir bütçeyle burayı açtık.
Sizi Diğer Mekanlardan Ayıran Özellikleriniz Var mı ?
Bizi diğer mekanlardan ayıran özelliğimiz menengiç kahvemiz Mardin’den özellikle çay ve kahve getirtiyoruz buraya, bizim sıcaklığımız, samimiyetimiz ve muhalif kimliğimiz bizi diğer iş yerlerinden ayırıyor. Buraya gelen herkes bir daha gelmek istiyor, gelirken yanında birilerini getiriyor onun yanında gelenler bu sefer başka birileriyle geliyor insanların bize ilgi göstermesinin sebebi sıcak ortamımız. Aynı zamanda biz porblife’nin de disrobitörlüğünü yapıyoruz. Sağlıklı yaşam üzerine zayıflamak isteyen arkadaşlar da bize geliyor. Bunun gibi birkaç konseptimiz var hem porblife hem takı hem de kafe bu özelliklerimiz bizi diğer mekanlardan ayırıyor.
Peki Altınkum’da Esnaf Olmak sizce Bir Avantaj mıdır?
Altınkum’da esnaf olak yazın bir avantajdır tabi burası yazın potansiyeli olan bir yer; ancak kışın biraz daha sönük oluyor tabi bizim yerimiz merkezi olduğu için biz kışın da çalıştık, yerimiz güzel bir şikayetimiz yok, biz sadece turizme yönelik çalışmıyoruz.
İşinizden Elde Ettiğiniz Gelir Size Yetiyor mu?
Yetiyor, ayağımızı yorganımıza göre uzatıyoruz. Bir şekilde yettirmeye çalışıyoruz.
Didim’de Esnaf Haklarının Korunduğuna İnanıyor musunuz?
Didim sosyal yapısı biraz bozuk bir yer, Türkiye’nin küçük bir mozayiğidir diyebiliriz. Sorunları sıkıntıları çok olan bir yer genelde her bölgenin sorunlu kişilikleri Didim’e gelmiş tabi bu olay buradaki yaşam biçimine de yansıyor. Özellikle buranın esnaflarında kalite yok, gelenekten gelen bir esnaflık kültürü yok, hal böyle olunca da esnafın hakkını korumakta zorlaşıyor tabi.
Didim Belediyesinin Çalışmaları Sizi Memnun Ediyor mu?
Belediyenin çalışmalarından genel olarak memnunum, ben dört yıldır buradayım Didim belediyesinin çok güzel projelerine tanıklık ettim. Bu süreç içerisinde Marina yolu, Yeşilkent yolu, Akbük Bulvarı gibi yollar tertemiz bir görünüme kavuşturuldu, şehirleşme planı düzenli belediye iyi çalışıyor bence.
İşinizi Yaparken İlkeli Olduğunuza İnanıyor musunuz?
Düzgün yapmaya çalışıyoruz işimizi, dürüst olduğumuza inanıyorum ben, bu zamana kadar hiçbir şekilde negatif bir geri dönüşüm kimseden almadık, güzel bir imaj bıraktığımızı düşünüyorum.
Yakın Bir Zamanda Yeni Bir Projeniz Olacak mı?
Neden olmasın, yerimiz biraz küçük sosyal medya mecralarında mizah içerikli paylaşımlarımızla giderek daha çok tanınıyoruz, merak edilen bir yer haline geliyoruz. İlerleyen zamanlarda biraz daha büyütebiliriz mekanımızı ilk esnaflık tecrübesi oldu burası bizim için bundan sonraki süreçlerde de aynı işi devam ettirmeyi düşünüyoruz.
İşinizle İlgili Özel Bir şeyler Söylemek İster misinz?
Ihlamur özel bir yer, işletmemiz güzel bir hava yarattı. Çevreden beğeni ve ilgiyle karşılaşmak bizleri de mutlu ediyor.