Erol Yıldız

Tüm Yazıları


İçimiz dışımız Gdo doldu

  • 31 Mayıs 2018 Perşembe


Haydi hayırlısı mı desek ne desek bilemiyorum. Köylünün sırtına bine bine sonunda olanlar olacak gibi görünüyor. Gerçi sulanacak tarlası da yakında kalmayacak gibi görülüyor. Memleketin bunca kara suyu var. Bu sular akadursun, zaten bir müddet yıl öncesinde alınan kararlar doğrultusunda, köylü suları kullanırken devlete pardon birliğe su bedeli ödemeye başlamıştı. O ne ala. Yani su birliği denilen bir sistem oluşturularak, köylüye kullandırılan su miktarı kadar bedel ondan tahsil ediliyordu. Şimdi ne olacak diye soru soranlara şunu söylemek lazım. Köylü zaten köyünün yakınında akan suyun kendisine ait olmadığını öğrendi. Nasıl mı çok basit.

Hani o meşhur çalışmalar var ya, hes adı altında yapılan çalışmalarla zaten bir çok yöredeki sular kontrol altına alınmıştı. Bu nedenle geriye kalan sular da zaten sahibini bulunca ister istemez köylü ona çalışacak. Mazot için para öde. Mazot oldu beş lira. Tohum için para öde. Tohum ne olduğu o kadar önemli olmasa da zaten dışarıdan geliyor ve GDO’lu olduğu kanıtlandı. Ürettiği ürünü satma şansı hiç kalmadı. Çünkü sisteme göre onu bu işle uğraşan birileri kanalıyla piyasaya verme zorunluluğu getirildi. Kendisi öyle elini kolunu sallayarak mal satamıyor pazarlarda. Veya eli kulağında kanun çıktı çıkacak.
O tarlaları sulayacak su için bedel ödüyordu. Şimdi ise yeni bir kanun hükmünde kararname ha çıktı ha çıkacak. Bu kararname ile, anladığımız kadarıyla memleketin milli suları, milli kurumlar tarafından değil, özele devredilerek gereği yapılacak gibi görünüyor. Yani devletin su işleriyle ilgili kurumu, bu yasa çıktığından sonra, işlerini özel sektöre devretmiş olacak.
Peki bundan sonra ne olacak diye bilen var mı? Ben az buçuk bilenlerdenim. Çünkü ne olup bittiğini takip ediyorum. Uyumuyorum ve çiftçinin, köylünün başına neler gelebileceğini düşünüyorum. Yapılan komisyon çalışmalarının ardından sular özele devredilecek ve artık bundan böyle suların esas sahipleri özel şirketler olacak. Yandı gülüm keten helva.
Her yerde yapılan veya yapılmakta olan bir çok göl ve gölet var. Bu göl ve göletler babalarının hayrına yapılmadı. Etrafına sinek bile konamazken, birkaç zaman öncesinde aklımda kaldığı kadarıyla MS 2012 gibi, umarım tarih beni yanıltmıyor, sonradan yapılan göl ve göletlerin kullanımındaki seviye kaldırılarak, en son uygulanan elli metre mesafesi kaldırılmıştır. Şimdi ne olacak diye düşünenlere müjdeyi ben vereyim bari dedim. Buradaki kaynaklar bir gün gelecek ve özel bir kişi ben aldım diyecek. Bundan sonrası çok basitleşiyor. Köylünün tarlasında kullanacağı su, bu kişiler tarafından onlara satılacak. Hatta bedeli kaç lira olacağını da onlar belirleyecek. Haydi hayırlısı diyelim.