İbrahim Urhan Didim Belediyesine Talip


Yerel seçimlere 9 ay gibi uzun bir süre varken, Didim’de CHP’den belediye başkanlığına aday adaylığına yeni bir isim daha eklendi. 10 Temmuz günü Didim Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) ilçe binasında ilçe başkanı Nuret

 Paylaş


Yerel seçimlere 9 ay gibi uzun bir süre varken, Didim’de CHP’den belediye başkanlığına aday adaylığına yeni bir isim daha eklendi. 10 Temmuz günü Didim Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) ilçe binasında ilçe başkanı Nurettin Koçak ve çok sayıda partili ile bir araya gelen İbrahim Urhan CHP’den belediye başkanlığına aday adayı olduğunu açıkladı.
Erzurum’da 1951 yılında doğan İbrahim Urhan ilk, orta ve lise eğitimini Erzurum’da; elektrik mühendisi olarak da Gazi Üniversitesinde yüksek öğretimini tamamladığını ifade ederek emekli olmadan önceki süreçteki çalışmalarını ise şu şekilde anlattı “ İmar İskan Bakanlığı Planlama Genel Müdürlüğü’nde Şube Müdürü ve Başkan yardımcılığı görevlerinde işe başladım. Ankara Belediyesinde Vedat Dalokay’ a danışmanlık yaptım. İstanbul Belediyesinde İETT Genel Müdürlüğü Taşıtlar Daire Başkanlığı yaptım. AEG de genel Koordinatörlük görevinde bulundum. Daha sonra İstanbul Belediyesine ait İGDAŞ Genel Müdürlüğü’nde Projeden Sorumlu Genel Koordinatör olarak görev yaptım. Sonrasında Küçükçekmece ve Sarıyer Belediye’lerinde Teknik Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundum. Makine Kimya Genel Müdürlüğü ETA A.Ş. de Genel Müdürlük ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinden sonra emekli oldum. Demokratik Kitle örgütlerinde; Üniversitede Öğrenci Birliği Başkanlığı, Halk Evleri 2. Başkanlığı, Mühendisler Odası Yönetim Kurulu üyeliği, Atatürkçü Düşünce Derneği Üyeliği, Türk Mühendisler Derneği Genel başkanlığı görevlerinde bulundum. Siyasi olarak da; CHP Gençlik Kolları Başkanlığı, SHP İstanbul İl Yöneticiliği, Görevlerini yaptım.”
Aday adayı olduğunda 7 tane istihdam yaratacak projesi olduğunu ifade eden Urhan bu projeleri ilerleyen süreçlerde anlatacağını belirterek belediye başkanı seçilmesi durumunda gerçekleştireceği bazı projeleri ise şu şekilde anlattı.
Örgüte ve halka her sene yapılan tüm harcamalar ve yatırımlar konusunda bilgi verilerek şeffaf, hesap veren belediye anlayışı uygulanacak; yapılacak her yatırım için halkın fikri sorularak yönetime halkın katılımı sağlanacak;
CHP Genel Merkezi’nin takdiri ve halkın teveccühü ile bu koltuk bana nasip olursa tüm belediye harcamaları ve yatırımlar halkın gözü önünde gerçekleşecek, yatırım sıralamasında halkın öncelikleri esas alınacaktır.
-Her üç ayda bir Belediye’nin harcamaları, gelir-gider yapısı ve yatırımları konusunda CHP İlçe Örgütü’ne bilgi (brifing) verilecektir. Yapılan harcamalar ve yatırımlar yılda bir defa, gerek internet üzerinden gerekse panolar yardımı ile tüm Didim halkının erişimine açık bir şekilde ilan edilecektir.
Örgüt İç İşlerine Asla Müdahale Edilmeyecek;
Belediye başkanlığımın başından sonuna kadar ne ben ne de Belediye Meclis Üyeleri asla ve asla CHP İlçe Örgütü’nün iç işlerine müdahale etmeyecektir. Çünkü CHP üyeleri kendilerini temsil edecek örgüt yöneticilerini seçebilecek vizyona, bilgiye ve birikime sahiptir.
İstihdam Yaratılacak:
Göreve geleceğimiz ilk günlerde Didim Belediyesi Sosyal Projeler Etüt Şube Müdürlüğü’nü kuracağız. Bu müdürlüğe dair hazırlıklar ve çalışmaları sürdürecek ekip şu anda hazırdır. Gerek bu müdürlük bünyesinde ve gerekse de halktan gelecek fikirler üzerine yeni hazırlanacak projelerle ciddi bir istihdam yaratılacaktır. En başta, hazırlanacak güneş enerjisi projesi, devamında hazır olan ve hazırlanacak turizm, eğitim ve kültür alanlarındaki projeler ile büyük oranda bir istihdam yaratılabilecektir. Tüm bu projelerle gençlerimizi işsizlik sarmalından ve umutsuzluktan kurtaracak, ilçemizin katma değerine katkı veren bireyler arasına dahil edeceğiz.
Mahalle Meclisleri;
Bu meclisler faal olarak çalıştırılacak, mahalle bazında almış oldukları kararlar belediye tarafından projelendirilerek uygulanacaktır.
Yapılaşmanın Bu Şekilde Devam Etmesi Karşısında Önlem Alınacaktır;
İmar planları yeniden düzenlenecek, hazırlanacak imar planları ile Türkiye’nin neresi olursa olsun her yerleşim yeri için facia olan PARSEL düzeyindeki değişikliklerden vazgeçilerek ada bazında planlar yapılacaktır. Bu planlar yapılırken ilçede yapılmış, bitmiş ve artık milli servet haline gelmiş binalarla ilçenin çıkarlarına uygun bir İMAR BARIŞI yapılacaktır. Yaratılacak her kaynak kuruşuna kadar ilçeye harcanacaktır.
- Zabıta Tarafından Yapılan Kontrollerde Rastlanan Aksaklıklarda Ceza Yerine İkna Edici, Çağdaş Yöntemler Uygulanacaktır.
Pazar Yerleri Gerçek Kullanıcılarına Tahsis Edilecektir;
Yaptığımız araştırmalarda tüm pazar yerlerinin ve tahtaların üçüncü kişilere tahsis edildiğini, gerçek kullanıcı olan esnaf ve üreticilerin iki kira ödediğini tespit ettik. Göreve geldiğimde bu yerler derhal gerçek kullanıcılarına yani üreten, alın teri döken esnafa ve tarım insanına tahsis edilecektir.
-İlçemiz İçin Büyük Bir Eksiklik Olan Kültür Merkezi İlk Sene İçinde Halkın Kullanımına Açılacaktır.
-üniversite sınavına girecek gençlerimize belediyemiz tarafından kurs verilecektir. İlk ve orta eğitimde okuyan öğrencilerimize Atatürk ve Kurtuluş Savaşı tarihi öğretilecektir. Hiçbir dayanağı olmadan KHK’lar ile işlerinden olmuş eğitim-sen üyeleri ile bunları gerçekleştirmek çok kolaydır.
Altınkum Sahil Şeridi Yeniden Dizayn Edilecektir;
İlçemizin tanıtımında çok önemli yeri olan Altınkum sahil şeridi yeniden dizayn edilecek; turizmi çeşitlendirmek için hazırlanacak projeler ile ilçemizi tercih etmeyen birçok turist grubunun da ilçemizi ziyaret etmelerinin önü açılacaktır. Bu sayede ilçemizde ek istihdam olanakları yaratmamız mümkün olacaktır.
Doktor Sayısı Arttırılarak Halkın Sağlık Sorunları İle İlgilenilecektir;
Şu anda herkesin şikayetçi olduğu ve merkezi hükümetin özellikle ötelediği hastahane yetersizliği belediye imkanları ile en aza indirilecektir. Belediye bünyesinde istihdam edilecek doktorlar ve temin edilecek ambulans ile periyodik sağlık taramaları yapılacak, tespit edilecek sağlık sorunlarını aşmanın yolları konunun uzmanlarıyla hep birlikte aranacaktır.
Didim’de Yaşlıların Dinleneceği Yaşlı Dostu Parkların Eksikliği Mevcuttur;
Belediye imkanları bu eksikliği gidermek için yeterlidir.
Araçlar İçin Otopark Problemi Çok Fazladır;
Belediye imkanları ile bu problem hızla çözülecektir.
- İlçede Yaşayan Tüm Canlıların Yaşam Hakkına Saygı Duyulacak, İnsanlar İle Diğer Canlıların Hiçbir Zaman Çatışmayacağı, Birbirlerinin Yaşam Alanlarına Saygıyla Yaklaşabilecekleri Projeler Üretilecektir. Didim ilçesinde şu anda bu konulardaki hassasiyetin ve farkındalığın yüksek oluşu işimizin çok kolay olacağına olan inancımızı arttırmaktadır.
-Yurttaşlık Kavramı Bilinci Oluşturulacaktır.
-Geçtiğimiz süreçte Yalıköy, Balat, Akyeniköy, Denizköy ve Batıköy’de incelemeler yaptım. Organik tarım da dahil olmak üzere düşündüğüm projelere dair büyük bir istek olduğunu gördüm. Buradaki üreteciler kendileriyle ilgilenilmemesinden şikayetçidir. Ürettiklerini, alın terlerinin karşılığını alabilecek şekilde satabilecekleri pazarlara ulaşma imkanlarından yoksunlardır. Ve daha da kötüsü böylesi bir satış imkanına güçlerinin yetmediğini belirtmektedirler.
-Köylerde uygulayacağımız projelerde birinci amacımız, Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi köylünün efendi olduğunu onlara hissettirmek olacaktır.Yerel, seçimlere, 9, ay, gibi, uzun, bir, sü