Musa Dinç

Tüm Yazıları


İbrahim Oluklu’ yla / “ SarmalÇevrim ” Üzerine.

  • 08 Şubat 2018 Perşembe


Musa Dinç / Sağlık İletişim uzmanı, Yazar
musadinc2109@gmail.com
İbrahim Oluklu’ yla / “ SarmalÇevrim ” Üzerine.
Sayın İbrahim Oluklu, Ocak / 2018’den itibaren “ SarmalÇevrim” adlı bir kültür ve edebiyat dergisi çıkarmaya başladı. İki aylık periyotla yayınını sürdürecek olan dergi, Balıkesir’de çıkıyor.
Anadolu’da dergi çıkarmak, yayımlatmak, okurla buluşturmak, abone bulmak; sürdürülebilir olmak; dahası uzun ömürlü olmak kolay değildir elbette.
Dergicilik özverinin kralıdır. Hele internet ve medya sitelerini kaale alırsak; dergi çıkarmak, çılgınlıktır.
İşte böylesi bir zaman diliminde Eğitimci, Şair, Yazar ve Eleştirmen İbrahim Oluklu, zoru başarıyor ve SarmalÇevrim kültür, edebiyat dergisinin ilk sayısını edebiyatseverlerle buluşturmayı başarıyor.
Sayın İbrahim Oluklu’nun en büyük başarısı sağlam, dinamik bir alt yapıdan gelmiş olması. Bu işi çok iyi biliyor ve saygın bir edebi kişiliğinin olması; şair, yazar dostları tarafından destekleniyor olması da, en güzel tarafı.
Ama her şeye rağmen, organizasyon ve koordineli çalışması, başarısına ivme kazandırıyor. Biz en iyisi Sayın Oluklu’ya soralım:
Musa DİNÇ: SarmalÇevrim Dergisinin yayımlanma fikri nasıl doğdu?
İbrahim OLUKLU: Sevgili Musa Dinç, dergi çıkarmak, dergi kuruluşları içinde yer almak, dergi temsilciliği yapmak; dergilerde yazmak öğretmenliğimin/edebiyatçılığımın en önemli dayanak noktalarından biridir. Karşı Edebiyat (Ankara, 1985), Yaklaşım (Balıkesir, 1995), Düşlem (Bursa, 1996), SarmalÇevrim (Balıkesir-Bursa, 2018) içinde yer aldığım çabalardır.
SarmalÇevrim’i çıkarma kararını dergimizin sahibi sevgili Bülent Elitok’la 2017’in yazında Güre’de aldık. Sevgili Bülent Elitok’la 1990’ların başından beri süren bir arkadaşlığımız var. Edebiyat/dergi bilgisiyle ekonomik desteği birleştiren bir dergi SarmalÇevrim.
Sonrası arkadaşlarımızın/dostlarımızın katkılarıyla geldi/geliyor.
Musa DİNÇ: SarmalÇevrim dağıtım ve abone konusunda çekinceleriniz veya kaygılarınız olmadı mı?
İbrahim OLUKLU: Dergimizi destekleyen çok insan oldu. Onlara olan güvenim taptazedir. Bu katkılarla ülkenin birçok yerine ulaştı dergi. Samandağ’dan Denizli’ye bir çaba işliyor bu katkılarla. Sen de Aydın’a ulaşmasında çaba gösterdin. Diğer arkadaşlarımıza/dostlarımıza ve sana teşekkür ediyorum.
Dağıtım şirketleriyle de görüşüyoruz. Dağıtım işini de çözeceğiz.
SUUS Kitap adıyla bir de yayınevimiz var. Yayınevini önümüzdeki aylarda kitap da basarak daha geniş anlamda işleteceğiz.
Yazardan para almadan kitap basacağız. Yazara telif ücreti karşılığında 75-100 arasında kitap vereceğiz.
Musa DİNÇ: Dergiye yazı bulma konusunda bir sıkıntı yaşamadığınıza eminim, ama iş aboneliğe gelince biraz düşünmek gerekiyor. Dibe vuran ekonomik bir ortamda ister istemez Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisinde ilk sırayı alan fiziksel ihtiyaçlar alıyor. İnsanların bunalıma girip, TBMM önünde kendini yakan bir zaman diliminde dergicilik neredeyse, biraz lükse girmiyor mu?
İbrahim OLUKLU: Ürün bulma sıkıntımız yok. Yazar çevremiz gittikçe genişliyor. 2. sayımızda bu genişlemeye tanık olacaksınız.
İnsanın, ülkemiz insanının yazılı kültüre bağlılığı sürüyor. Bir süre sonra buna bağlı olarak internet üzerinden de çalışmalar yapacağız.
Musa DİNÇ: İnsanların bir çay, simit ve tuvalet parası vermekten aciz bir toplum; bu zor dönemde dergilerin yaşaması bana mucize gibi geliyor. Derginin finansmanı nasıl karşılanıyor?
İbrahim OLUKLU: Abone sayımız günden güne artıyor. Bunun dışında kalanları dergimizin sahibi Bülent Elitok karşılıyor.
Musa DİNÇ: Derginin yıllık aboneliği ne kadar, öğrenci öğretmen ve emeklilere özel bir indirim var mı?
İbrahim OLUKLU: Yurtiçi abonelik 6 sayı için 100 TL. Yurtdışı için 150 TL alıyoruz. Öğrenci, öğretmen, emekli aboneliği için ancak bir farklılık gözetmedik. Bunları zaman gelişmelere göre düşüneceğiz elbette.
Musa DİNÇ: İlk sayısına baktım; ülkemizin en saygın yazar ve şairlerini buluşturmuşsunuz. Yazar ve şairlere ulaşmak biraz zor olmadı mı?
İbrahim OLUKLU: 1985’ten bu yana edebiyat dünyasında olmak bir avantaj sağladı. Belki bunda eleştiri yazıyor olmamın da etkisi olmuştur. Kişilik olarak da dosta/dostluğa çok önem veren bir insanım. Kim bilir, bunun da etkisi olmuştur. Zorlanmadım, çünkü bu insanlarla arkadaşız, dostuz. Güvenimi hiç yitirmedim.
Gerçekçi dünya görüşü/estetik de duruyor arkamızda. Bu, başlı başına bir güven kaynağıdır.
Musa DİNÇ: SarmalÇevrim/Edebiyat ve Kültür Dergisi’nin yolu, açık ve uzun ömürlü olsun.
İbrahim Oluklu: Çaban ve desteğin için ben de teşekkür ederim.