Erol Yıldız

Tüm Yazıları


Hukuksal ve siyasi yanlışlar yapılmıştır

  • 13 Mayıs 2019 Pazartesi


İstanbul seçiminin sonucu böyle olmamalıydı. Olmamalıydı çünkü sadece Cumhuriyet Halk Partililer umut bağlamamış, bu umuda tüm partililer hatta AKP tabanından insanlar bile oylarını kullananlar Ekrem İmamoğlu demişti. Peki bu işin sonu şimdi ne olacak diye düşüneceklerin sayısı artacaktır. Yıllar var ki, temiz siyaseti özleyen seçmen, özellikle İstanbul’da CHP adayının gösterdiği yumuşak tavır ve kişilere kullandığı tatlı dil, onun bir anda siyasette aranan lider konumuna getirdiğini cümle alem biliyor.

Aslında Cumhurbaşkanı sayın Erdoğan bu işin bittiğini çoktan kabullenmişti. YSK’nın verdiği karardan bir hafta öncesinden verdiği üstü kapalı demeçlerinde bu işin bittiğini kapalı da olsa anlatmaya çalışmıştı. Ne olduysa araya bazı siyasetçilerin girmesi ile bu konu bugünkü hale gelerek, seçimin yenilenmesine kadar gidilmiştir. Seçimin yenilenmesi kimin yararına olacaktır diye düşünürsek, ortaya sayın İmamoğlu’nun büyük başarı elde edeceğinin altını özellikle çizmek gerektiğini düşünüyorum. Peki neden bu düşünce hakim. Birincisi, mazbatasını alır almaz Sayın İmamoğlu, meclis toplantılarını şeffaf hale getirerek, sosyal medya kanalıyla alınacak kararları canlı olarak tüm halka izletti. Bu sayede tam bir siyasetçi zihniyetiyle bu işin başarısını yakaladı. İkincisi ise daha önemliydi. Başta da bahsettiğim gibi herkese kucak açan tavrı ve bu güne kadar görülmemiş olan tatlı dili ile her kesimin gözdesi oldu.
Kanaatimce, AKP eğer bu seçimin galibi Sayın İmamoğlu’dur deseydi, gelecek seçimler için kendisinin yolunu da garantiye almış olacaktı. Fakat bunu yapmadı. Daha doğrusu Sayın Erdoğan’a yaptırmadılar. İstanbul AKP için çok önemli bir merkez. Hatta Türkiye ile neredeyse eş değer diyebiliriz. Türkiye’nin kalbi buradan atıyor. Sadece buradan atması işi bitirmiyor. İktidarın İstanbul’u elinde tutması demek, bir çok yatırımın da kendilerine ekonomik boyutlarının yüksek olarak akması demektir. Bunu bilen bazı siyasetçi ve buradan pay elde edenlerin ısrarlı tutumudur. Başta önemli bir konu var ki, bu konunun kanal İstanbul projesi olduğunu cümle alem biliyor. İkincisi eski havaalanından doğacak olan önemli bir rant oluşumu söz konusudur. Peki her şey güzel de, 23 Haziran günü yenilenecek seçimde Sayın İmamoğlu’nun başarı ve sevgisini yok etmek mümkün değil gibi görünüyor.