Erol Yıldız

Tüm Yazıları


Hey gidi günler hey

  • 31 Mart 2019 Pazar


Her geçen gün siyasetin tavrı değişiyor. Önceden yaptıkları söyleşiden sonra meclis koridorlarında kol kola gezerek birlikte meclis lokantasında yemek yiyenler, günümüzde sanki değişikliğe uğramış gibi kavgalı bıçaklılar. Bazıları hariç. Günümüzde neler gördük neler. Partisini satıp başka yerlere kaçanlar. Birilerine yaranmak için yön değiştirenler. Daha neler neler. Bir zamanlar beraber olanlar şimdi tu kaka.

1991 yılının dondurucu soğuğunda sosyal haklarını alabilmek için Zonguldak’tan Ankara’ya yürüyen maden işçileri Mengen’de barikatlarla durdurularak yürüyüş engellenmişti. Bekleme esnasında geçen sürede ise, hükümet ile Maden işçileri sendikası yetkilileri Bolu’da bir araya gelerek anlaşma yönünde çalışmaya başladılar. Çalışmalar sürerken, bir yandan da Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Savcılığınca işin boyutunun ne olduğu yönündeki araştırmalarında bazı işçi liderleri ve öne çıkanları güvenlik güçleri tarafından araçlarla ifadeleri alınmak üzere Ankara’ya götürüldükleri haberi ulaşmıştı.
Her yerde olduğu gibi daha önce Zonguldak’ın beldeleri olan şimdi ise Karabük’e bağlanan Yenice ilçesi ile Gökçebey bir türlü anlaşamazdı. Aradan geçen bir aylık süre sonrasında iş nedeniyle Gökçebey’e gitmiştim. Öğlen tatili sırasında eczacı dostuma uğradığımda eczanenin önünde bir grup işçinin sözlerine kulak kabarttım.
“Savcı ne sordu sana? Bana, sen Lenin ile Mao’yu tanıyor musun diye sordu. Sen ne dedin peki? Ne diyecem. Sayın hakimim bunlar Gökçebeyli değil. Olsa olsa Yenicelilerdir dedim.” İşte o zaman bunların siyasi bir derdi olmadığı sadece ekmeğinin peşinde olduğu ortaya çıkarak yargıç tarafından takipsizlik verilerek evlerine gönderilmiş.
Günümüzde Lenin ve Mao’yu tanımayan milyonlarca insan varken, halen siyasi kavramlar içinde terörist yaftası vuruluyorsa ben bu işten bir şey anlamadım. Bir kişinin istemediğini benim aynı tarzda düşünmem söz konusu olamaz. Olmadığı zaman benim terörist olma şansım hiç yok. Ben Atatürkçü, Devrimci, Cumhuriyetçi yapımla çağdaşlığı benimseyen ve laik düşüncemle hiçbir terörü kabul etmeyen adil düşünen biriyim. Ben sadece Atatürk ilkelerini bilir ve onu tanırım kardeşim.